Momentálne je vo svete minimálne 10 štátov, ktorým hrozí v budúcnosti bankrot


európska centrálna banka
PHOTO: Flickr.

Toto rozhodnutie však mnohí označujú za prelomové. Viacerí svetoví ekonómovia (napríklad aj nobelista Robert Solow) vyzvali vládu USA, aby proti rozhodnutiu súdu nejako zasiahla. Momentálne je vo svete minimálne 10 štátov, ktorým by v blízkej budúcnosti mohol hroziť bankrot (z EÚ je v zozname Grécko a Cyprus) a týmto rozhodnutím sa ich pozícia zhoršila. Je to zároveň ďalšie výrazné varovanie – platiť politické sľuby dlhmi sa nikdy nedá donekonečna. A nepomôže tomu ani uväzňovanie ekonómov a zriadenie ministerstva pravdy, ako to skúsila Argentína.

EÚ v tom nie je len divákom, problémov je tu stále dosť. Ešte 20.júla tvrdila portugalská banka BES, že má dostatok kapitálu na pokrytie strát následkom defaultu jej materskej firmy. Neuplynuli ani dva týždne a banka ohlásila stratu 3,5 miliárd eur a požiadala o bailout vo výške 4,9 miliardy eur. Krajina použije peniaze z bailoutu EFSF, ktoré mala odložené „bokom“. Krízové „zisky nám, straty pre všetkých“ je stále aktuálne. Drobným pozitívom aspoň je, že banka bude rozdelená na dve časti a časť strát ponesú aj investori. Seizmická vlna (v tomto prípade ale skôr vlnka) sa šíri bankovým systémom a napríklad francúzska Credit Agricole odpisuje 700 miliónov eur.

V Grécku je veľká šanca na výhru strany SYRIZA vo voľbách 2015. V Španielsku prudko rastie popularita novej strany Podemos (Môžeme). Obe strany sa netaja tým, kam si plánujú strčiť naše úvery a reformné programy v prípade víťazstva. Brusel si je toho vedomý. Aj preto sa už v Komisii objavujú názory, že Grécku by sme mali platiť za to, že dodrží, čo sľúbilo. Teda že dostanú úľavy z dlhu za plnenie už raz dohodnutého reformného programu.

Úrokový spread v prípade firemných úverov medzi štátmi PIIGS a Nemeckom narastá

Nech začneme z ktoréhokoľvek konca, vždy skončíme pri bankách. Kým úroky na štátnych dlhoch krajín PIIGS sa blížia stále viac tým nemeckým, pri úrokoch na firemný dlh to vyzerá presne naopak. Už od roku 2009 úrokový spread rastie.

Viac..  Michal Šimečka: Finančná pomoc pre Ukrajinu ide pre konkrétne, reformné projekty

ECB sa tomu snaží zabrániť viacerými krokmi, najnovšie priamo zacielila pomocou pôžičiek T-LTRO. Ale skutočným problémom je neefektívna ekonomika týchto krajín. A nové sa môžu čoskoro pridať. V súťaži o najhlúpejšie ekonomické opatrenie by boli Francúzi mimoriadne ťažkým súperom aj pre ostrieľanú slovenskú reprezentáciu. Hollandeho vláda od začiatku roku zastropovala výšku nájomného. Výsledok sa dostavil v rádoch mesiacov – výstavba nových bytov sa medziročne prepadla o 19 %.

Chyba sa prirodzene hľadá všade, len nie doma. Po tom, čo ratingová agentúra Moody’s oznámila, že Francúzsko pravdepodobne nedosiahne na cieľový deficit, Hollande požiadal Nemecko, aby zvýšilo rast, nenápadne naznačujúc, kto za to všetko môže.

 V máji sa viacerí politici tešili z toho, že sa zastavil trend klesajúcej činnosti na eurovoľbách

V máji sa viacerí bruselskí politici tešili z toho, že sa konečne od roku 1979 zastavil trend klesajúcej účasti ľudí na eurovolbách. Podľa V.Readingovej to bol “game changer”, podľa G.Verhofstadta to znamenalo “uznanie európskeho projektu”. Po definitívnom uzavretí štatistík však vyšlo najavo, že pôvodný výsledok bol nadstrelený a v realite pád pokračuje. Eurovoľby 2014 mali najnižšiu účasť v histórii.

Radi cestujete? Staňte sa komisárom! Komisári v roku 2013 minuli 3,3 milióna eur na cestovanie. Rekordmanom je Barroso, ktorý z tej sumy odčesol zhruba desatinu. Alebo to skúste aspoň ako poslanec. Europarlament dá ročne za neustále presuny kompletného cirkusu medzi Bruselom a Štrasburgom ročne asi 114 miliónov eur.

Nech vaša dovolenka stojí za to, aj keď toľko nestojí!

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

zamestnanci, firma

Počet registrácií firiem v únii sa v druhom štvrťroku medzikvartálne znížil o 1,2 %

Počet registrácií nových firiem v Európskej únii (EÚ) sa počas apríla až júna v porovnaní …