Kyjev sľubuje nerušený tranzit plynu do Európy

plyn
PHOTO: Flickr.

Ukrajinská štátna spoločnosť Naftogaz zaoberajúca sa distribúciou plynu, bude pokračovať v nepretržitej preprave ruského plynu exportovaného do Európy cez ukrajinské územie. Stane sa tak, aj keď Ukrajina prijme svoje vlastné sankcie voči Rusku.

“Naftogaz potvrdzuje svoju pripravenosť pokračovať v nerušenom tranzite zemného plynu európskym zákazníkom,” uviedol šéf firmy Andrij Kobolev.

Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajine v júni pre spor o jeho cenu. Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do Európy to však nenarušilo.

Plyn z Ruska pokrýva zhruba tretinu európskej spotreby a približne polovica ruského vývozu plynu do Európy prechádza cez Ukrajinu. Ruský plyn do Európy cez ukrajinské územie prepravuje iba spoločnosť Gazprom, ktorá má monopol na jeho vývoz.

Viac..  Maďarsko bude testovať ruskú vakcínu, ktorá ešte nie je posúdená Európskou liekovou agentúrou

Vplyv sankcií

Naftogaz naznačil, že európske firmy by mohli nakupovať plyn na rusko-ukrajinských hraniciach v prípade, že Ukrajina prijme sankcie voči Gazpromu. Prípadné sankcie týkajúce sa plynárenského sektora by mohli obmedziť alebo vylúčiť prístup niektorých firiem na ukrajinský trh tranzitu plynu.

Nie je známe, či by sa tento krok mohol dotknúť Gazpromu, ktorý sa odmietla vyjadriť k možným ukrajinským sankciám. Tranzit plynu cez Ukrajinu by mohli robiť firmy, ktorých sa sankcie netýkajú. Musia však podpísať dohody o preprave s ukrajinskou spoločnosťou Ukrtransgaz, ktorá má monopol na tranzit.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Minister Korčok na rokovaní NATO: Rusko je bezpečnostnou výzvou pre Alianciu a Slovensko

Ďalšou témou rokovania ministrov zahraničných vecí Severoatlantickej aliancie bolo Rusko a dopady jeho správania na …