Nechcete, aby vás Google našiel? Stačí vyplniť formulár

google
PHOTO: Flickr

BRATISLAVA – Najväčší internetový prehliadač Google začal s vymazávaním osobných údajov v prípade, že o to konkrétny človek požiadal. Podľa zákona Európskej únie o ochrane údajov má každý právo byť zabudnutý.

Z internetu môžete zmiznúť v celej Európskej únii i vo svete. Ľudia si môžu zažiadať, aby boli ich osobné údaje vymazané.

Celé to má na svedomí Španiel, ktorý nechcel, aby sa vo výsledkoch vyhľadávača zobrazoval článok o jeho dlhoch spred pätnástich rokov. Európsky súdny dvor mu dal za pravdu.

Veľký záujem Európanov

Podľa prieskumov až sedem z desiatich obyvateľov Európskej únie má obavy že online informácie môžu byť zneužité. V internetovom prehliadači nájdete formulár, ktorý vyplníte, odošlete a nežiadané údaje z vyhľadávača zmiznú.

Jednotné pravidlá

Spoločnosti sídliace mimo EÚ musia rešpektovať európske pravidlá ochrany osobných údajov. V piatok sa na tom dohodli európski predstavitelia. Dohoda o tom, že spoločnosti ako Google či Facebook musia rešpektovať európske pravidlá, je prvým krokom v rámci balíka reforiem, ktoré majú za cieľ sprísniť pravidlá ochrany súkromia.

Viac..  Dánsko ruší protipandemické opatrenia rýchlejšie, ako plánovalo

“Všetky krajiny pôsobiace na európskej pôde musia prijať pravidlá,” povedala komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová.

V súčasnosti platí, že spoločnosti sa riadia tými zákonmi o ochrane osobných údajov, ktoré platia v krajine, kde majú sídlo. Podľa nových pravidiel však budú mať všetky krajiny EÚ jednotné pravidlá ochrany osobných údajov. To znamená, že spoločnosti už nebudú môcť viesť spory o tom, ktoré pravidlá pre nich platia.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík: Facebook, google a spol.: Európa nie je na predaj

Minulý týždeň unikol interný dokument Googlu, podľa ktorého sa táto spoločnosť pripravovala na agresívnu kampaň …