Ukrajina schválila sankcie proti Rusku, vyškrtla zákaz médií

ukrajina
PHOTO: Flickr.

Ukrajinský parlament schválil v záverečnom čítaní zákon o sankciách proti ruským spoločnostiam a predstaviteľom podporujúcim ruských separatistov. Premiér Arsenij Jaceňuk po schválení zákona poďakoval poslancom slovami – Ukrajina je schopná sa brániť.

Podľa Jaceňuka sa do druhého čítania dostal návrh s mnohými zmenami. Mimo iného z neho vypadlo obmedzenie poštových služieb či zákaz ruských médií. Týka sa rádia, televízie a tlače.

“Toto rozhodnutie môžu prijať súdy a to v súlade so zákonom a ústavou,” poznamenal podľa agentúry Unian k spornému bodu premiér.

Financovanie terorizmu

Zákon získal v parlamente vysokú podporu. Za hlasovalo 244 z 290 prítomných poslancov ukrajinskej Najvyššej rady, ktorá je jednokomorová. Sankcie sú namierené predovšetkým proti ruským spoločnostiam a predstaviteľom, ktorí podporujú proruských separatistov na východe krajiny. 

Viac..  Lídri EÚ diskutujú o stave ekonomiky a bankovom systéme

Podľa Jaceňukovho vyhlásenia je na zozname 172 ľudí a 62 podnikov, ktoré pochádzajú z Ruska a financujú terorizmus. Sankcie sa týkajú inštitúcií a ľudí, ktorí podporovali pripojenie Krymu k Rusku, alebo sa podieľajú na financovaní aktivít proruských povstalcov, ktorí na východe Ukrajiny bojujú.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

chemicke zbrane

Únia sa dohodla na spoločnom obstarávaní milióna kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu

Členské štáty Európskej únie sa dohodli na spoločnom obstarávaní milióna 155-milimetrovej delostreleckej munície pre Ukrajinu. …

Consent choices