Nová technológia filtruje informácie podľa úrovne únavy či tepovej frekvencie

data
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Vedci EÚ vyvíjajú interaktívny systém, ktorý spracuje prijaté množstvo dát, no tiež bude šetrný a zabráni preťaženiu mozgu. Cieľom projektu je umožniť študentom študovať efektívnejšie a novinárom rýchlejšie kontrolovať získané informácie. Niekoľko múzeí v Nemecku, Holandsku, Veľkej Británii a v Spojených štátoch už prejavilo záujem o túto novú technológiu.

Dáta, tvorené ľuďmi, ale aj generované prístrojmi sú ako senzory, ktoré zbierajú informácie o klíme, satelitné snímky, digitálne obrázky a videá, a podobne. Súčasné množstvo dát si žiada nové nápady ako spracovať informácie. Táto technológia generuje len množstvo dát, ktoré mozog zvládne.

Výskumníci v rámci CEEDs sa špecializujú na spracovávanie veľkých objemov dát. Cieľom je vytvoriť asynchrónny stroj, ktorý využíva virtuálny priestor. Ten umožňuje prístup užívateľa k dátovým súborom. Technológia sa zatiaľ nachádza na Univerzite Pompeu Fabra v Barcelone. Tiež obsahuje paletu senzorov, ktorá umožňuje prezentovať údaje užívateľom pričom zaznamenáva ich reakcie. Gestá, pohyb očí, či tepová frekvencia je monitorovaná systémom, a slúži predovšetkým na prispôsobenie obsahu prezentácie užívateľovi.

Viac..  EP: Urýchlenie odstraňovania teroristického obsahu z internetu

Cieľom tejto technológie je prispôsobiť sa mysli užívateľa. Môže odhadnúť či je užívateľ unavený alebo zahltený informáciami. Podľa toho sa prispôsobí aj prezentácia dát. Buď sa vizualizácia zjednodušuje a znižuje záťaž, alebo prezentuje dáta s nižšou hustotou informácií.

Projekt Ceeds môže zachytiť spätnú väzbu od používateľov a dostať tak svoj projekt nielen do múzeí, ale aj do škôl, obchodov či knižníc. Rovnako sa táto služba môže dostať aj do neziskových i komerčných organizácií. Všetky ďalšie kroky  sú predmetom nasledujúcich diskusií.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

technologie

Microsoft sa zaviazal, že nechá dáta používateľov z EÚ v bloku

Americká softvérová spoločnosť Microsoft sa zaviazala, že umožní podnikom a zákazníkom z verejného sektora v …