EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Európska komisia posilňuje humanitárne balíky do Iraku o 5 miliónov eur

Európska komisia posilňuje humanitárne balíky do Iraku o 5 miliónov eur

iraq
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska komisia posiela do Iraku ďalších 5 miliónov eur ako jeden z humanitárnych balíkov. Peniaze majú pomôcť predovšetkým obetiam bojov. Dodatočné prostriedky prinesú potrebnú pomoc pre stovky tisíc irackých civilistov, ktorí v dôsledku bojov prišli o strechu nad hlavou alebo nemajú financie na základné životné potreby.

Kristalina Georgievova, komisárka EÚ pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia sa vyjadrila, že je zdesená katastrofálnou situáciou, ktorá sa každodenne zhoršuje. Európska komisia dôrazne odsudzuje útoky na irackých civilistov, ktoré sú zámerne cielené.

Komisárka navštívila Bagdad a kurdskú oblasť Iraku v marci a založila tam humanitárnu kanceláriu. Sídlia tam odborníci koordinačného centra humanitárnej pomoci Európskej únie. Preventívne opatrenia umožnili Komisii poskytnúť pomoc pre viac ako jeden milión vysídlených civilistov.

Viac..  PREHĽAD: Toto sú nové údaje o príchodoch migrantov do Talianska

Celkovo 150 miliónov eur poskytla Európska komisia do Iraku na humanitárnu pomoc. Ráta sa do toho aj pomoc sýrskym utečencom v Iraku i irackých utečencov v Jordánsku a Libanone.

Európska komisia podporuje aj dlhodobý rozvoj v krajine. Na obdobie 2014-2020 vyčlenila približne 75 miliónov eur, ktoré majú byť Iraku k dispozícii. Financovanie by sa malo zamerať na posilnenie a udržanie právneho štátu, ale aj dodržiavanie ľudských práv, vytvorenie viacerých miest pre vzdelávanie či zlepšeniu prístupu k trvalo udržateľným zdrojom energie.

O vik

Odporúčame pozrieť

VentureEU

VentureEU: Viac pracovných miest a väčší rast

Európska komisia a Európsky investičný fond (EIF) začali program celoeurópskeho fondu fondov rizikového kapitálu (VentureEU) …