Únia kompenzuje ruské sankcie, poľnohospodári dostanú milióny

potraviny
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska komisia mimoriadne uvoľnila približne stodvadsaťpäť miliónov eur na pomoc poľnohospodárov, ktorých postihlo ruské ročné embargo na dovoz západných potravín. Opatrenie s platnosťou od pondelka do konca novembra sa konkrétne týka pestovateľov zeleniny a ovocia.

Európska únia podporí pestovateľov takmer dvadsiatich druhov ovocia a zeleniny. Predovšetkým sa to týka pestovateľov mrkvy, paradajok, kapusty, papriky, karfiolu, uhoriek, húb, jabĺk, hrušiek, bobuľovitých plodov, hrozna alebo kiwi. 

Podpora bude vo forme odkupovania a odškodňovania za predčasný alebo naopak neskorý zber. Poľnohospodári môžu o podporu žiadať od pondelka a tiež spätne.

Reakcia na sankcie

Rusko zakázalo dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych produktov z Európskej únie, Spojených štátov, Austrálie, Kanady a Nórska. Zákaz je rekciou na sankcie Západu. Ten viní Moskvu z podpory proruských separatistov na východe Ukrajiny, Putin zakazuje dovoz potravín zo Západu.

Viac..  Reformné leto sa nekoná. Slovenskí europoslanci zniesli kritiku na Matovičove kroky

Ruské embargo sa vzťahuje tiež na dovoz mäsa, rýb, mlieka a mliečnych výrobkov. Poľnohospodári v Európskej únii sa obávajú, že pre ruské embargo vzniknú na domácich trhoch prebytky, klesnú ceny a tržby a zvýši sa nezamestnanosť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Cichanovska

Europoslanci žiadajú sankcie voči Alexandrovi Lukašenkovi a Navaľného travičom

Európsky parlament vo štvrtok vyzval na usporiadanie nových prezidentských volieb v Bielorusku, žiada i sankcie …