Na Ukrajine vraj zajali Slováka, bojoval za separatistov

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Ukrajinskí vojaci pri bojoch pri Donecku zadržali muža so slovenským pasom. Bojoval na strane separatistov, uviedol ukrajinský minister vnútra Anton Heraščenko. Ide o prvý prípad, kedy zajali občana niektorého zo štátov Európskej únie.

Údajného slovenského občana zadržali počas bojov o železničné depo v dvadsaťtisícovom meste Ilovajsk. To leží asi päťdesiat kilometrov východne od Donecka. Muž je držiteľom pasu na meno Miroslav Roháč. Rodisko má v Banskej Bystrici.

Pravdepodobne o Slováka nešlo

Podľa záznamov zo zabavených dokladov priletel slovenský občan 3. júla na kyjevské medzinárodné letisko Žuljany. V oddiele proruských vzbúrencov mu vraj zverili obsluhu mínometov.

“Na Ukrajinu vraj nepriletel ako žoldnier, ale z presvedčenia. Jeho tvrdenie vyšetrovatelia preverujú,” povedal Haraščenko. Dodal, že o jeho vine rozhodne súd.

S najväčšou pravdepodobnosťou o Slováka ale nešlo. Televízii JOJ sa podarilo vypátrať muža s rovnakým menom v Banskej Bystrici. Televíznemu štábu ukázal aj svoj pas. Na Ukrajine teda zrejme zadržali cudzinca s falošným pasom.

Etnický Srb

Podľa ukrajinskej agentúry Unian je Roháč etnický Srb. Pri vypočúvaní údajne povedal, že vie i o ďalších bojovníkoch, ktorí prišli podporiť východoukrajinských povstalcov zo Srbska. Či sú nažive, sa nevie.

Viac..  VÝSLEDKY PLOŠNÉHO TESTOVANIA! Celoplošného testovania sa zúčastnilo viac ako 3,5 milióna ľudí

Na strane ukrajinských separatistov bojuje viac ako dvestopäťdesiat Srbov, z ktorých mnohí dostali pasy z krajín Európskej únie. Bojovníkov so srbskými dokladmi je medzi nimi údajne len pár desiatok.

Podpredseda srbskej vlády Rasim Ljajić v polovici augusta oznámil, že Srbsko bude trestať svojich občanov, ktorí bojujú v zahraničných konfliktoch.

Žoldnierom by tak mal hroziť až päťročný trest, organizátorom až dvanásť rokov vo väzení. Ljajić očakáva, že parlament návrh prerokuje v najbližších mesiacoch.

Škodia Srbom

Srbský premiér Aleksander Vučić už vyzval desiatky Srbov bujujúcich na Ukrajine, aby sa vrátili. Môžu totiž Srbsku politicky uškodiť, obáva sa premiér.

Z deväťdesiatich percent dú to podľa neho platení žoldnieri, ktorí za svoje služby dostávajú plat tisícdvesto až tisícšesťsto dolárov (necelých devästo až tisícdvesto eur). Bojujú na strane ukrajinskej armády, ale i proruských separatistov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Juhan Parts

Audítori EÚ posúdia účinnosť opatrení na boj proti veľkej korupcii na Ukrajine

Ukrajina je jednou z najväčších a najvýznamnejších krajín susediacich s EÚ a ako taká je …