Domov / SPOTREBITEĽ / EÚ chce roamingové poplatky úplne zrušiť!

EÚ chce roamingové poplatky úplne zrušiť!

mobil
PHOTO: Ilustračné Flickr.

EÚ toto leto znížila roamingové poplatky za mobilné dátové služby o viac než polovicu a do roku 2016 ich chce úplne zrušiť.

Začiatkom leta klesli cenové limity sťahovania dát v zahraničí zo 45 centov na 20 centov za megabajt, t. j.o 55,5 %. Využívanie máp, sledovanie videa a kontrolovanie e-mailov počas ciest po EÚ je tak ešte lacnejšie.

Zlacneli aj telefonické hovory a SMS správy. Odoslanie jednej SMS vás bude stáť maximálne 6 centov, uskutočnenie hovoru 19 centov za minútu a prijatie hovoru 5 centov za minútu – vo všetkých prípadoch ušetríte minimálne 20 %.

Okrem toho si podľa nových pravidiel môžete ešte pred cestou porovnať ponuky a počas pobytu profitovať z najlepších cien. V niektorých prípadoch si môžete v krajine, do ktorej cestujete, vybrať miestneho poskytovateľa mobilných dátových služieb.

Zníženie nákladov

Keď používate svoj mobilný telefón v zahraničí, váš domáci poskytovateľ mobilných služieb spolupracuje s poskytovateľom v krajine, ktorú práve navštevujete, aby zabezpečil vaše spojenie. Nedostatočná hospodárska súťaž v oblasti roamingu však v minulosti viedla k príliš vysokým cenám.

EÚ sa týmto problémom začala zaoberať v roku 2007, keď prijala prvé opatrenia. Výsledkom jej doterajšieho úsilia je 80 až 90 percentný pokles cien za roamingové služby.

Viac..  Mobilná jednotka v obci na východe Slovenska zlikvidovala všetky ošípané

Ale týmto sa to ešte nekončí. EÚ už pracuje na nových pravidlách na vybudovanie prepojeného kontinentu, ktoré by viedli k zrušeniu poplatkov za roaming v EÚ.

Cieľom je chrániť európskych občanov pred neprimeranými príplatkami a zavádzajúcimi zmluvami, ktoré na európskom jednotnom trhu nemajú miesto.

Vysoké príplatky sú takisto prekážkou podnikania v iných krajinách EÚ. Odhaduje sa, že odstránenie roamingových poplatkov by viedlo k trvalému zvýšeniu HDP o 1 % ročne.

Prepojený kontinent

Cieľom nariadenia o prepojenom kontinente je podporiť európske odvetvie digitálnych technológií a telekomunikácií odstránením prekážok, ktoré existujú medzi jednotlivými krajinami. Výsledkom by mohlo byť:

  • rozsiahlejšie bezdrôtové širokopásmové pripojenie,
  • širšie pokrytie sieťou 4G,
  • vznik celoeurópskych mobilných spoločností.

Zákazníci by mohli využívať výhody intenzívnejšej hospodárskej súťažemedzi spoločnosťami a záruky jasných a jednoduchých zmlúv.

Prispelo by to aj k rozvoju odvetvia digitálnych technológií a podpore tvorby pracovných miest v tejto oblasti s potenciálom vysokého rastu.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

poziar

Ministerstvo varuje Slovákov cestujúcich do Grécka. Krajinu sužujú rozsiahle požiare

ATÉNY / Rezort diplomacie varuje Slovákov cestujúcich do Grécka pred rozsiahlymi požiarmi. V tejto súvislosti už …