Drogy na letiskách sú čoraz väčším problémom, stopnúť to má program AIRCOP

bezpečnosť
PHOTO: Ilustračné Flickr

Európska komisia poskytne dodatočné finančné prostriedky v rámci projektu AIRCOP (letiskový komunikačný projekt), ktorého úlohou je narušiť ilegálne siete, ktoré operujú na letiskách. Malo by sa posilniť aj odhaľovanie zločinu v niektorých krajinách Afriky, Latinskej Ameriky a Karibiku. „Organizovaný zločin, obchodovanie s drogami a škody, ktoré spôsobujú, sú globálnym problémom, ktorý si vyžaduje silnú a koordinovanú reakciu,” vyjadril sa Andris Piebalgs, eurokomisár pre rozvoj.

Program AIRCOP zaviedla skupina JAITF, ktorá zastrešuje medzinárodné letiská a pomáha presadzovať medzinárodné právo. Tiež pomocou databáz a komunikačných sietí zvyšuje zdieľanie informácií medzi jednotlivými zložkami na vnútornej a medzinárodnej úrovni. Zahŕňa to aj informovanie v aktuálnom čase, keď došlo k zadržaniu ilegálnych zásielok. V rámci projektu sa tiež organizujú národné a regionálne školenia.

Vďaka projektu AIRCOP, ktorý bol zahájený v roku 2010, bolo zatiaľ zhabaných 355 kg kokaínu, 127 kg metamfetamínu, 1120 kg marihuany a 4 kg heroínu. Colníci tiež zadržali okolo 1400 kg falšovaných liekov, 450 kg slonoviny a zatkli 112 ľudí. Európska únia doteraz prispela sumou 8 miliónov €. Pričom na tretiu fázu projektu, ktorá bude trvať do roku 2016 prispeje ďalšími 3 miliónmi €. Program je realizovaný Úradom OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), Svetovou colnou organizáciou (WCO) a Medzinárodnou organizáciou kriminálnej polície (INTERPOL).

Viac..  KORONAVÍRUS: Na očkovanie v ambulanciách sa prihlásilo už 190 lekárov

O mon

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …