Na Ukrajine pokračujú boje aj peripetie okolo ruského konvoja

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Pri bojoch s proruskými separatistami na východe Ukrajiny zahynulo počas posledných dvadsaťštyri hodín ďalších päť vojakov a dvadsaťjeden sa zranilo. Vládne sily zaznamenali tento týždeň vo svojej ofenzíve na povstaleckom území výrazné úspechy, konflikt však naďalej pokračuje a vyžiadal si už viac než dvetisíc životov a vyše tristoštyridsaťtisíc ľudí muselo svoje domovy opustiť.

Pozornosť venovaná kríze na Ukrajine sa sústreďuje na Luhansk a Doneck, veľkomestá na východe krajiny, odkiaľ sa ukrajinská armáda snaží vytlačiť proruských povstalcov.

Zároveň sa očakáva, či vo štvrtok na rusko-ukrajinskom hraničnom priechode Doneck-Izvarino pokročí dopredu colné odbavovanie kamiónov s ruskou humanitárnou pomocou pre Luhansk.

Kolóna stoviek kamiónov, prezývaná ukrajinskými médiami “Putinov konvoj”, vyrazila z Moskovskej oblasti 12. augusta. O dva dni neskôr dorazila k hranici, kde doteraz čakala na odbavenie a na bezpečnostné záruky, umožňujúce prejsť oblasťou bojov medzi vládnymi jednotkami a proruskými vzbúrencami do Luhanska.

Potrebné dokumenty

Prvých 16 bielych vozov KamAZ prišlo na prechod v stredu večer, zatiaľ však prechádzajú len ruskou kontrolou. Odbavenie z ukrajinskej strany podľa hovorcu bezpečnostnej rady Andrije Lysenka začne najskôr vo štvrtok, pretože Rusi doteraz nedodali potrebné dokumenty.

Viac..  V4: Prioritou maďarského predsedníctva budú infraštruktúra a nízke dane

Dvestosedemdesiat áut

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho odbavenie takmer 270 nákladných áut s bezmála 2 000 tonami nákladu potrvá, ani kedy sa konvoj skutočne na cestu do Luhanska vydá.

O toto mesto teraz ukrajinská armáda a proruskí povstalci zvádzajú tvrdé boje.Väčšina šesťdesiatkilometrovej cesty medzi ruskou hranicou a Luhanskom je podľa rebelov momentálne neprejazdná.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Únia podpísala s Ukrajinou memorandum o surovinách, Šefčovič tento krok víta

Európska únia a Ukrajina sa dohodli na spolupráci týkajúcej sa surovín. Ako uvádza oficiálna webstránka …