Ak nám Rusi odstavia ropu, vydržíme 7 mesiacov

robert fico
Róbert Fico, slovenský premiér. PHOTO: Flickr.

Zastaví sa ropa, ktorá k nám tečie cez Ukrajinu? Pri dovoze tejto strategickej suroviny sme takmer výlučne odkázaní na Rusko a spoľahlivosť Ukrajiny ako tranzitného partnera. Otázkou je, či máme aj nejaké iné možnosti.

Sankcoe voči Rusku sa nám vrátili ako bumerang, ktorý nás riadne trafil do hlavy. Aj takto v pondelok Robert Fico reagoval na hrozbu toho, že smerom z Ukrajiny k nám môže dôjsť k zastaveniu dodávky ropy.

Ropa na 7 mesiacov

“Tak ako sme my prejavili solidaritu vo vzťahu k Ukrajine, pokiaľ ide o malý reverz plynu, očakávame od Ukrajiny, že sa bude správať k členským štátom Európskej únie najmä po tom, čo podpísala Ukrajina dohodu, zodpovedne,” povedal premiér Robert Fico.

V tejto chvíli máme na Slovensku zásoby ropy a ropných výrobkov na približne 210 dní, teda 7 mesiacov. “To je na základe dennej potreby. Toľko sme schopní zo súčasného stavu vykryť výpadok v dodávkach ropy. Sú to produkty spolu so zásobami ropy či už núdzovými, alebo našimi vlastnými,” informuje predseda predstavenstva Transpetrol Ivan Krivosudský.

Viac..  Európska komisia dá na kľúčové projekty energetickej infraštruktúry 980 miliónov eur

Ropovod Adria

Alternatívou pre zdroj ropy by mohol byť ropovod Adria, ktorý k nám vedie cez Maďarsko. Ten však ešte k plnej kapacite treba zrekonštruovať. “Treba povedať aj to druhé, zásadným spôsobom to bude vplývať na cenotvorbu pohonných hmôt,” myslí si Krivosudský.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

benzin

Ceny benzínov a nafty by mali na slovenských čerpačkách klesať, predpokladá analytička

BRATISLAVA – V tomto týždni by sa mohli slovenskí motoristi dočkať ďalšieho znižovania cien benzínov …