Euro je voči doláru najslabšie od septembra 2013

euro
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Pondelok bol na dáta chudobný a najmä prvá  polovica obchodovania sa tak niesla v pokojnom  duchu. Euro voči doláru konsolidovalo v okolí  úrovne 1,3390 EURUSD a výraznejšie sa od nej nevzdialilo až do štvrtej popoludní nášho času. “Vtedy boli v USA zverejnené inak nie veľmi sledované výsledky dôvery medzi americkými stavebníkmi”, uviedla Dana Vrabcová, analytička Poštovej banky.

Keďže v pondelok chýbala iná slamka, ktorej by sa obchodníci mohli chytiť, reakcia na lepšie než očakávané čísla bola pomerne silná a dolár voči euru posilnil až na1,3350 EURUSD. V utorok sa až do príchodu amerických obchodníkov k monitorom kurz eura voči doláru držal v okolí tejto úrovne. Na trhu totiž počas európskej seansy chýbali zásadnejšie zverejnenia.

Všetko sa však zmenilo popoludní, kedy z USA dorazili dáta o júlovej inflácii a výstavbe nových domov. Človek by si povedal, že obchodníkov budú viac zaujímať inflačné dáta, ale nebolo tomu tak. Zatiaľ čo miera inflácie v júli v súlade s očakávaniami spomalila, výstavba nových domov sa dostala na najvyššiu úroveň od decembra 2009. To potvrdzuje oživovanie amerického realitného trhu a obchodníci túto správu využili na nákupy dolára, ktorý v priebehu pár minút posilnil na nové 9 –mesačné maximum 1,3320 EURUSD. Americký dolár v stredu rozširoval zisky a voči euru i košu mien si polepšil na najvyššiu úroveň od septembra 2013. Euro voči doláru od rána postupne oslabovalo a na poludnie sa dostalo na najnižšiu úroveň dňa 1,3275 EURUSD.

S príchodom amerických obchodníkov euro časť svojich strát zmazalo, no späť nad hladinu 1,3300 EURUSD sa vyškriabať nedokázalo. Vo večerných hodinách bola zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia amerického Fed-u, ktorá vyznela pomerne jastrabo. Menový výbor FOMC označil inflačné riziká smerom nadol za postupne sa vytrácajúce, no nenašiel zhodu ohľadom hodnotenia stavu pracovného trhu.

Júlové dáta z trhu práce boli ale veľmi dobré a poukázali na približovanie sa k normálu. Dolár v reakcii na minútky posilnil až na úroveň 1,3260 EURUSD a za deň tak voči euru získal pol percenta. Vo štvrtok ale euro svoje straty čiastočne mazalo. Dopomohli mu k tomu lepšie než očakávané výsledky predstihových indikátorov PMI z Nemecka. Tie totiž síce zaostali za svojimi hodnotami z júla, ale nepohoršili si vzhľadom na geopolitické napätie za východnými hranicami natoľko, ako sa očakávalo. Euro tak postupne získavalo na sile a do záveru štvrtkového obchodovania sa dostalo na úroveň 1,3280 EURUSD.

Viac..  Michal Wiezik: Ak sadiť stromy, tak len tam, kde to má zmysel. VIDEO

Jasný rozchod plánovaných politík dvoch najvýznamnejších centrálnych bánk sveta mal v piatok za následok oslabenie sa eura na úroveň 1,3220 EURUSD. Ani tu sa však pokles spoločnej meny eurozóny nezastavil a v noci na pondelok euro podliezlo už aj hladinu 1,3200 EURUSD a dostalo sa na dohľad úrovne 1,3180 EURUSD.

Meny nášho regiónu uplynulý týždeň v celkovom zúčtovaní posilnili. Hoci česká koruna v utorok prelomila hladinu 28 korún za euro a dostala sa tak na 5,5 – ročné minimum, do konca týždňa svoje straty zmazala a v piatok sa obchodovala pod hladinou 27,880 EURCZK. Zhodne po tri desatinky percenta si minulý týždeň voči euru pripísali maďarský forint a poľský zlotý. Forint sa v piatok večer obchodoval na úrovni 313,50 EURUHUF a zlotý sa stiahol späť pod hladinu 4,2000 EURPLN, keď v piatok zatváral na úrovni 4,1920 EURPLN.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …