EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslanec Maňka: Výskumné služby Európskeho parlamentu ukazujú cestu ako vytvoriť milióny pracovných miest
Vladimír Maňka
Vladimír Maňka, europoslanec. PHOTO: © European Union 2014

Europoslanec Maňka: Výskumné služby Európskeho parlamentu ukazujú cestu ako vytvoriť milióny pracovných miest

Vladimír Maňka
Vladimír Maňka, europoslanec. PHOTO: © European Union 2014

V Štrasburgu sme sa rozprávali s našim europoslancom Vladimírom Maňkom o málo známej téme. Najnovšia štúdia z dielne Európskeho parlamentu hovorí o tom, ako by sme mohli v rámci Európskej únie získať takmer 1000 mld. eur ročne.

Európska únia má tzv. Európske výskumné centrum. Málo sa o tom hovorí, čo je jeho úlohou?

– Ide o samostatný útvar výskumných služieb Európskeho parlamentu pre Európsku pridanú hodnotu. V júli tím expertov z tohto útvaru ukončil štúdiu, ktorá hovorí, že ak urobíme opatrenia v určitých oblastiach, môžeme v EÚ získať 990 miliárd eur pridanej hodnoty navyše. To znamená až 7,5% HDP môžeme pridať navyše do Európskej ekonomiky. Napríklad jednotný digitálny trh v Európe má veľký potenciál vytvoriť až 340 miliárd eur pridanej hodnoty ročne, čo znamená 4% HDP pre EÚ a niekoľko miliónov nových pracovných miest. V tomto období prebieha na pôde Európskeho parlamentu diskusia na tému Obchodnej dohody so Spojenými štátmi americkými. Táto dohoda s USA môže priniesť vysoký efekt pre malé a stredné podniky v oblasti obchodu a služieb a zlepšiť podmienky pre nové investície. Keď dohodu medzi USA a EÚ plne implementujeme, pridaná hodnota pre Európsku ekonomiku bude 68 -120 miliárd eur ročne. Pre každú domácnosť v Európe to môže priniesť okolo 530 eur ročne. Pre USA prinesie okolo 750 tisíc nových pracovných miest a pre EÚ ešte viac.

Čo konkrétne ale riešia tieto výskumné služby?

Zameriavajú sa na oblasti, v ktorých ak sa bude Európsky parlament angažovať, môžu priniesť vysokú pridanú hodnotu v raste európskej ekonomiky, zamestnanosti a kvalite života obyvateľov EÚ, teda aj Slovenska. Lepšou spoluprácou a koordináciou v EÚ dokážeme na jednej strane ušetriť finančné prostriedky, na strane druhej v Európe podporiť hospodársky.

Na čom všetkom sa dá takto ušetriť?

– Napríklad na spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike môžeme ročne ušetriť minimálne 26 miliárd eur. Ale aj na integrovanom trhu s energiami najmenej 59 miliárd eur ročne. Aj pre Slovensko by to znamenalo ďalšie zníženie ceny energií. Ale aj ak budeme účinnejšie bojovať proti násiliu voči ženám. Ročne by sme len v tejto oblasti vedeli ušetriť až 7 mld. eur. Určite si aj vy položíte otázku „Ako nám riešenie tohto problému môže ešte aj priniesť finančné prostriedky?“ Ušetrili by sme na prevencii, na polícií, súdnictve, právnych službách. Obete násilia sú podľa prieskumu vylúčené z pracovného procesu, čím vzniká dvojitá strata. Pre poškodené, ale aj pre ich zamestnávateľa. V jednotlivých oblastiach sa všetky položky podrobne analyzujú. Porovnávajú sa aj s analýzami, ktoré si zostavujú niektoré štáty v Európe alebo svete. Výsledky sú takmer identické. V Británii, Austrálii, ale aj iných krajinách sa niektoré veci vyskúšali, potvrdila sa aj úspora.

Viac..  Zdravotná starostlivosť v Afrike je na pleciach ich štátnikov. Európska únia ponúka pomocnú ruku

Pre lepšiu predstavu, vieme tieto výsledky s niečím porovnať?

– Samozrejme. Aby sme získali lepší obraz, zostavujú sa aj porovnania. Napríklad pri konzervatívnom odhade prinesie digitálny trh 340 mld. eur ročne, pričom HDP Dánska predstavuje 256 mld. eur. V oblasti spoločného trhu vieme získať až 300 mld. eur, pričom výdavky na obranu celej Európskej únie v roku 2011 dosiahli 193 mld. eur. Vyplýva nám z toho, že by sme tieto výdavky na obranu vedeli pokryť zo zisku spoločného trhu. Ale aj v samotnej obrane máme rezervy. Pri skoordinovaní spoločnej obrany a ochrany Európskej únie by sme ušetrili okolo 15 %.

Ak sa vrátime o rok, dva späť, mali sme tu krízu. Kríza zmenila veľa vecí a zaužívaných princípov, menili sa aj prognózy?

O dub

Odporúčame pozrieť

Richard Sulík s deťmi

Europoslanci cez prázdniny? Sulík v Toskánsku, Mikolášik na pizzi, Smolková pri zaváraninovej fľaši

Nielen školy a divadlá majú prázdniny. Tento názov sa udomácnil aj na mieste, kde by …