Škandál miliardového projektu Galileo, satelity minuli obežnú dráhu

esa
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska komisia žiada Arianespace a Európsku vesmírnu agentúru (ESA) o dokumenty a plány spojené s dvomi satelitmi Galileo 5 a 6. Tie sa 22. augusta nedostali na správnu obežnú dráhu.

Podľa prvotných informácií z Arianespace bol problém v mieste odpaľovacieho zariadenia, kvôli ktorému sa satelity nedostali do pôvodne určenej obežnej dráhy.

Komisia je súčasťou Rady, ktorá túto situáciu rieši. V prvej polovici septembra by mali byť predložené predbežné výsledky vyšetrovania. Cieľom je zabrániť podobným poruchám v budúcnosti, a zároveň pripraviť nápravné opatrenia.

ESA informovala Komisiu, že má satelity pod kontrolou, aj keď sa nenachádzajú na plánovanej obežnej dráhe. Kontroluje ich centrum ESA v Darmstadte v Nemecku. Úzka spolupráca s Komisiou sa snaží maximalizovať možnosti využitia satelitov.

Zriadené interné pracovné skupiny na monitorovanie situácie spolupracujú s ESA i Arianespace. Obe organizácie boli pozvané do Bruselu aby prezentovali prvé výsledky vyšetrovania komisárovi pre priemysel a podnikanie. Ferdinando Nelli Feroci povedal: “Problémy so spustením dvoch družíc Galileo boli nešťastnou udalosťou. Európska komisia sa bude podieľať na vyšetrovaní s ESA,  bude sa snažiť pochopiť príčiny incidentu a overiť, do akej miery by mohli dva satelity slúžiť programu Galileo. Som naďalej presvedčený o strategickom význame programu Galileo a som presvedčený, že rozmiestnenie satelitov bude pokračovať podľa plánu.“

Galileo je program EÚ k rozvoju globálne navigačného satelitného systému v súlade s európskou civilnou kontrolou. Signály projektu Galileo pomôžu užívateľom poznať ich presnú polohu v priestore i čase s väčšou presnosťou a spoľahlivosťou. 

Viac..  WhatsApp čelí pre nové podmienky sťažnostiam spotrebiteľských organizácií

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …