Novým francúzskym ministrom hospodárstva sa stal bývalý bankár Rotschild Bank


francuzsko
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Pred tým, ako bude v kronikách k jeho menu pripísané slovo „tragéd“ a kronikári otočia na ďalšiu stranu, chcel Hollande ešte raz niečo skúsiť a zariskoval. Novým ministrom hospodárstva sa stal Emannuel Macron. Z bývalého bankára Rotschild Bank, ktorý hlása významné kroky v prospech podnikateľov sa ľavicovejšej časti Socialistickej strany ježia chlpy a hrozí vojna vnútri strany. Macron sa síce riadi heslom Oscara Wildea „Vždy, keď so mnou ľudia súhlasia, mám pocit, že robím niečo zle,“ ale odhodlanie bude musieť dokázať.

Keby francúzska vláda dostala za každý sľub o zlepšení podnikateľského prostredia euro, už dávno majú prebytkový rozpočet. Zatiaľ ostáva pri sľuboch – kým Veľká Británia má podľa Svetovej banky 10. najlepšie podnikateľské prostredie na svete a Nemecko 21., Francúzsko je 38 (a Slovensko 49.).

Predstavte si, že by sa zmrazil bankový účet vám. Koľko dní by ste dokázali fungovať? V Bulharsku to otestovali. Dva mesiace po neoficiálnom krachu ostáva bulharská CorpBank zavretá. Napriek existujúcej schéme poistenia vkladov vkladatelia ešte nevideli zo svojich účtov ani lev. Odhaduje sa, že k peniazom sa nedostanú minimálne do októbra. Okrem toho pred týždňom banka zdefaultovala aj na svoje dlhopisy. Táto banka vyhrala 3x bulharskú bankovú cenu za dynamický rozvoj v rokoch 2010-2012, ale takúto dynamiku vkladatelia asi nečakali.

Projekt Galileo, európska alternatíva k GPS a GLONASSu dosiaľ stála 6 miliárd eur

Niekedy peniaze prepadnú dierami v systéme centrálnou bankou riadeného frakčného bankovníctva, niekedy sa vystrelia do vesmíru. V bruselských kanceláriách nie je núdza o grandiózne nápady. Projekt Galileo, európska alternatíva k GPS a GLONASSu dosiaľ stála 6 miliárd eur. Celkové náklady vrátane potrebných prevádzkových dotácií sa odhadujú na viac ako 20 miliárd eur. Číslo nie je konečná suma, keďže projekt je sprevádzaný neustálym zdržaním. Minulý týždeň sa “podarilo” vypustiť dva satelity na nesprávnu orbitu.

Viac..  Robert Hajšel: Európsku úniu čaká ťažká zima. VIDEOBLOG

V EÚ treba z rozhodnutia úradníka na prácu nielen schopnosti, ale aj to správne pohlavie. Brusel nanucuje firmám kvóty na ženy, ale vtipné je že, že Komisárok je akosi málo. Nešťastný je z toho najmä budúci šéf Komisie Juncker, ktorý sa snaží donútiť niektoré členské štáty, aby nominovali ženy. Možno by mal ísť príkladom on sám a zmeniť pohlavie. Podporil by tak aj genderovú aj transgenderovú agendu jednou ranou!

Viac žien v Komisii by nemusel byť zlý nápad. Pri niektorých reguláciách ako keby chýbal ich pohľad na vec. Napríklad od septembra budú povolené len vysávače s príkonom do 1600 Wattov, limit postupne klesne až na 900 Wattov.

Ženy, neurazte sa za tento hrubo sexistický zaver. Bez nároku na odmenu vám prezradím, že u nás doma vysávam a umývam riady ja.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

smartfon

Satelitný navigačný systém Galileo využíva už miliarda používateľov smartfónov

Počet používateľov smartfónov na celom svete, ktorí využívajú európsky systém satelitnej navigácie Galileo, zajtra dosiahne …