EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / József Nagy: Európska únia by mala mať väčší vplyv na každodenné životy ľudí
Nagy
József Nagy, europoslanec. FOTO: © European Union 2014 - Source : EP.

József Nagy: Európska únia by mala mať väčší vplyv na každodenné životy ľudí

Nagy
József Nagy, europoslanec. FOTO: © European Union 2014 – Source : EP.

Novozvolený europoslanec József Nagy (Most-Híd) sa v Európskom parlamente bude orientovať na práva menšín, nevynechá ani imigrantov. Práve imigrantskú otázku považuje za veľmi dôležitú a teší ho, že sa ňou bude zaoberať aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

V akých výboroch budete zastúpený ako europoslanec?

– Riadnym členom som vo Výbore pre občianske slobody, práva a vnútorné záležitosti a vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín som náhradníkom. Dôvodom výberu bolo, že sa prioritne zaujímam o ochranu menšín a v rámci toho o ochranu národnostných menšín na Slovensku a ich práv. Tiež si myslím, že Európska únia by mala zohrávať väčšiu rolu pri vytváraní nielen technických noriem, ale aj funkčných noriem pre inštitúcie ako sú súdy. Na Slovensku je so súdnictvom akútny problém, s jeho fungovaním ako takým. Od tohto možno odvodiť všetky problémy, či už korupciu, netransparentnosť alebo trestné právo. Ako je možné, že dvojnásobný vrah sa dostane na slobodu, lebo niekto zabudne niečo podpísať? Rovnako ako je ošetrené napríklad obsah vitamínu C v nejakom džúse alebo veľkosť klietky pre sliepky, tak by mohol byť predpis na základe čoho môžu prepustiť obvineného súdy tak v Nemecku, ako aj na Slovensku. Mali by sa posilniť práva Európskej únie ako takej, mala by mať väčší vplyv na každodenné životy ľudí v tých veciach, ktoré nie je možné zabezpečiť na mieste, lebo mocenské štruktúry to nie sú ochotné zmeniť. Druhý výbor súvisí s mojou doterajšej praxou v politike, za posledné dva roky som robil ministra životného prostredia, takže to som nemohol vynechať ako tému.

Pod akú frakciu patríte v Európskom parlamente?

– Pod EPP (pozn. European People’s Party). Mali sme už programovú konferenciu a boli predložené prioritné body, o ktorých sa diskutovalo. Môžem sa pochváliť, že 7 zo 49 definitívnych bodov EPP je ustanovených na základe mojich návrhov. Z týchto priorít sa cez frakciu väčšina dostane aj do priorít predsedu Európskej komisie Junckera. Teším sa z toho, že taká veľká koalícia, ktorá sa teraz vytvorila za Junckerom a Schulzom viac spragmatizovala politiku. Dúfam, že týchto päť rokov prinesie aj výrazné zmeny pre občanov Slovenskej republiky.

Viac..  Jean-Claude Juncker: Do európskych plachiet znova duje priaznivý vietor

Môžete byť konkrétnejší, čo si predstavujete pod spragmatizovaním politiky?

– Namiesto ekonomického rastu ako základnej mantry národnohospodárskej politiky Európskej únie bude blahobyt pre všetkých. To znamená, že nie je už účelné merať všetko zvyšovaním HDP. Automatizácia a produkcia, ktorá vytvára zamestnanosť, najmä priemyselná produkcia, je vysunutá mimo územia Európskej únie. A my zisťujeme, že nárast HDP nijakým spôsobom neovplyvňuje kvalitu života ľudí. To znamená, že bolo načase, aby sme si to už aj makroekonomicky uvedomili. Napríklad by sme nepodporovali poľnohospodárstvo na báze hektárov, ale na báze vytvorenia pracovných miest. Nie je zmysel, aby sme vypestovali čo najviac obilia, ale zmysel je, aby sme dali ľuďom prácu. Lebo už jeden kombajn vám pomaly obhospodári aj desaťtisíc hektárov, no komu to predáte, keď ostatní tam nemajú robotu. Takže táto filozofická zmena ma veľmi zaujala, aj keď som z pravej strany spektra, sám Jean-Claude Juncker je tvrdý pravičiar, ale jednoducho už aj pravicová politika sa mení. Mení sa k sociálnemu. A treba povedať, že nielen socialisti majú jediný patent na to, aby sa ľudia mali dobre a mali istoty.

Čo očakávate ako nový europoslanec od spolupráce s kolegami?

– Čo sa týka spolupráce so slovenskou delegáciou, zatiaľ môžem služobne starších kolegov iba pochváliť, lebo pomáhajú, podávajú pomocnú ruku a sami ponúkajú informácie, ktoré pre nás majú veľmi vysokú hodnotu. Samozrejme, že vždy budú politické rozdiely a iný politický cieľ.

A ako si zvykáte na nový pracovný priestor?

O mon

Odporúčame pozrieť

Tibor Navracsics

EÚ vyzýva na predkladanie návrhov k Európskemu roku kultúrneho dedičstva 2018

Komisia v rámci svojho programu Kreatívna Európa pre kultúrne a kreatívne sektory uverejnila  výzvu na predkladanie návrhov, ktorá …