Obišli sme Rusov, reverzný tok plynu na Ukrajinu funguje

plyn
PHOTO: Ilustračné Flickr.

VEĽKÉ KAPUŠANY/VOJANY – Reverzný tok plynu cez plynovod Vojany – Užhorod uviedli v utorok do komerčnej prevádzky na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch (okr. Michalovce). Počas prevádzky môže slovenský prepravca Eustream na Ukrajinu cez plynovod Vojany – Užhorod dodať plyn v objeme viac ako 10 miliárd kubických metrov ročne.

Investície do projektu spätného chodu dodávok plynu slovenského prepravcu plynu dosahujú zhruba 20 miliónov eur.

Kapacitu 10 miliárd metrov kubických plynu by mal plynovod dosiahnuť v prvom kvartáli budúceho roka. Na reverznom toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu spustili testovaciu prevádzku 16. augusta 2014.

Testovacia prevádzka pozostávala z nábehovej, overovacej fázy a fázy overenia spoľahlivosti.

Pätina ukrajinskej spotreby

Záujemcovia o reverzné dodávky plynu pre Ukrajinu si u slovenského prepravcu Eustream do roku 2019 rezervovali prepravné kapacity v objeme 10 miliárd kubických metrov ročne, čiže takmer 20 percent ročnej spotreby plynu na Ukrajine.

Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vtedy Kyjev prešiel na reverzné dodávky alebo swapové obchody s európskymi krajinami. Maďarsko spustilo reverzný tok na Ukrajinu v máji a Poľsko v apríli.

Viac..  Vladimír Bilčík: Technologický pokrok v krajinách, ktoré nezdieľajú naše hodnoty, môže podkopávať našu demokraciu

Európa bez ohrozenia

Ruský monopolný vývozca plynu Gazprom oznámil, že celková čiastka, ktorú Ukrajina dlhuje za odber ruského plynu, sa zvýšila na 5,3 miliardy dolárov. 

Ruská spoločnosť opakovane informovala, že dodávky zemného plynu cez Ukrajinu ďalej na západ do krajín Európskej únie zostávajú bezo zmien.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

zlaty zvar

„Zlatý zvar“ na Prepojovacom plynovode Poľsko − Slovensko

Nowy Łupków/Výrava, 4. august 2021 – Spoločnosti EUSTREAM a GAZ-SYSTEM sa 3. augusta stretli na …