Konkurencieschopnosť Slovenska je mimoriadne nepriaznivá


parlament
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014-2015, o ktorej informovala Podnikateľská aliancia Slovenska.

Slovenskej republike sa podarilo v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra poskočiť zo 78. na 75. miesto. Aj napriek zlepšujúcemu trendu sa naša krajina nedostala do prvej polovice rebríčka, v ktorej sa nachádza väčšina krajín Európskej únie.

Nepriaznivá situácia

Riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina tvrdí, že obrat vo vývoji hodnotenia Slovenska spôsobilo najmä zvýšenie makroekonomickej stability, klesajúci deficit a intenzívnejší boj vlády s daňovými únikmi.

Pozícia Slovenska v rebríčku je aj naďalej veľmi nepriaznivá a je potrebné realizovať ďalšie opatrenia na zvýšenie našej konkurencieschopnosti. Patrí sem zlepšenie fungovania verejných inštitúcií, súdnictva, boj proti korupcii, zníženie administratívneho zaťaženia a zvýšenie atraktívnosti daňového systému.

Vedie Švajčiarsko, V4 kraľujú Česi

Svetové ekonomické fórum v tomto roku zaradilo do hodnotenia 144 krajín z celého sveta. Na vrchole rebríčka sa už šiesty rok po sebe umiestnilo Švajčiarsko. Singapur si udržal druhú priečku a USA sa posunuli z minuloročného piateho na tohtoročné tretie miesto.

Viac..  "Cigánom, psom a židom vstup zakázaný". Nezabudnime, hovorí europoslanec Pollák. VIDEO

Medziročne si výrazne polepšila Česká republika, keď sa dostala na 37. miesto zo 46. pozície a stala sa tak lídrom v regióne krajín Visegrádskej štvorky. Poľsko si mierne pohoršilo, pričom kleslo na 43. zo 42. priečky. Maďarsko sa posunulo o 3 miesta nahor a obsadilo v tomto roku 60. miesto.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Ekonomické dopady koronavírusu nie sú ospravedlnením na zneužitie slabej pozície podnikov, zdôrazňujú europoslanci

Pre európske firmy oslabené koronakrízou je ťažké brániť sa štátom podporovanej konkurencii z tretích krajín. …