Slovensko má výhrady proti sankciám voči Rusku

Fico
Robert Fico, predseda Vlády SR. PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Slovensko má výhrady k návrhu Európskej komisie na rozšírenie sankcií voči Rusku. Bratislava nechce, aby sa opatrenia dotkli obchodu s niektorými výrobkami a finančného sektoru.

Novinárom to oznámil premiér Robert Fico po mimoriadnej schôdzi vlády, ktorá sa zaoberala novým balíkom protiruských sankcií. Fico opätovne kritizoval samotné sankcie, zároveň ale dodal, že Slovensko nechce v tejto otázke narušiť jednotu Európskej únie.

Vyvážanie do Ruska

Ficova vláda nesúhlasí najmä s tým, aby sa sankcie vzťahovali na niektoré produkty takzvaného dvojitého užitia, teda na výrobky použiteľné v civilnom a vojenskom sektore.

“Požiadali sme o vyčlenenie niektorých produktov z tohto zoznamu. Žiadame, aby niektoré produkty, ktoré sú dnes na zozname sankcií, zostali nesankcionované. A aby sme mohli tieto produkty vyvážať do Ruska,” prehlásil bez podrobností Fico.

Viac..  Nórske granty podporia slovenské školy a mestá

Sankcie mimo Sberbank

Slovenská vláda sa taktiež vyslovila preto, aby Európska únia nezakázala vývoz produktov dvojitého užitia civilným odberateľom v Rusku.

Slovensko chce taktiež dosiahnuť, aby sankcie nepostihli slovenskú pobočku ruskej banky Sberbank.

Výhrady voči návrhu rozšírenia sankcií voči Rusku má aj Česká republika. Rovnako ako Slovensko uplatní pripomienky najmä v prípade tovaru použiteľného v civilnom aj vojenskom sektore. Cieľom je ochrana strojárenského exportu.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bieloruský prezident Lukašenko sa dostal tiež na sankčný zoznam Európskej únie. Má zakázané cestovať do EÚ a majetok rodiny sa zmrazí

V piatok Európska únia prijala sankcie voči bieloruskému prezidentovi a ďalším 14 vysokým predstaviteľom štátnej …