Na Ukrajine platí prímerie, EÚ sleduje kroky Ruska

vojaci
PHOTO: Flickr.

KYJEV – Na východ od Ukrajiny, kde od piatkového večera platí pokoj zbraní, mieri humanitárny konvoj z Ruska. Podmienky dodržiavania prímeria sleduje Brusel, ktorý chce na Rusko uvaliť nové sankcie a podľa vývoja na Ukrajine. V sobotu je očakávaná výmena zajatcov medzi proruskými rebelmi a ukrajinskou armádou.

Či sa výmena zajatcov, ktorá je jedným z bodov dohody, nakoniec uskutoční, nie je zatiaľ jasné. Prezident Petro Porošenko aj povstalci sú na ňu podľa svojich prehlásení pripraveni. Rebeli vraj zadržiavajú cez tisíc vojakov a armáda niekoľko stoviek separatistov.

Príchod konvojov

Na východe Ukrajiny je tiež očakávaný príjazd prvého z dvoch ohlásených ruských konvojov s pomocou pre civilistov. Ruská kolóna údajne na Ukrajinu vstúpi pod záštitou Červeného kríža.

Viac..  Komisia schvaľuje akvizíciu podniku CME spoločnosťou PPF, pôsobia v oblasti nákupu športových vysielacích práv

Ak bude mierový proces na Ukrajine pokračovať, mohlo by sa Rusko vyhnúť novým úniovým sankciám, na ktorých sa sa v piatok v Bruseli dohodli veľvyslanci členských krajín EÚ.

Riešenie krízy

Brusel chce ale vidieť pokrok v riešení krízy, z ktorej obviňuje Moskvu. Podľa diplomatických zdrojov sa krajiny únie majú k možnému vyhláseniu nových odvetných opatrení voči Rusku vyjadriť cez víkend. Prípadné uvalenie nových sankcií sa ale čaká najskôr v utorok.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …