Únia už nedodáva zbrane Rusku, vyhlásil Elmar Brok

Elmar Brok, Federica Mogherini
Elmar Brok, Federica Mogherini. PHOTO: Flickr.

Elmar Brok, nemecký kresťanský demokrat ako predseda Výboru pre zahraničné veci EÚ pre bruselské médiá vyhlásil: “Už nedodávame zbrane Rusku!“ Únia pomáha skúšanej Ukrajine prostredníctvom OBSE dodávkou humanitárnej a hospodárskej pomoci doteraz v celkovej hodnote 11 miliárd eur, ktoré do Ukrajiny už odišli.

Ukrajina je sklamaná. Vlajka Únie je vlajkou ich revolúcie a Únia, aj podľa nich, nekoná dostatočne razantne. Elmar Brok toto tvrdenie však odmieta. Či máme “tasiť zbrane” nemôže rozhodovať len Únia. Vojna ako spôsob riešenia sporu je podľa neho neprípustná a o vojenskom zásahu musí rozhodovať hlavne NATO.

Zahraničná a bezpečnostná politika dostala nového šéfa v podobe Federici Mogherini. Talianska socialistka a ministerka zahraničných vecí k vzniknutej situácii vyhlásila: “Rusko už nie je pre Úniu strategický partner”!

Viac..  Vladimír Bilčík: Európska únia ukázala, že krajiny západného Balkánu sú pre ňu privilegovanými partnermi

Či stojíme pred svetovou vojnou je najdôležitejšia otázka týchto dní. Nemenej dôležitá je aj bezpečnosť Únie. “Musíme vziať zdravý rozum do hrsti a biznis dať bokom”, vyzýva Elmar Brok. Európska únia zažíva po májových voľbách prvú ťažkú skúšku diplomacie a politickej rozvahy. Ako to predsedníčka bezpečnostnej politiky Mogherini zvládne, ukáže najbližšie obdobie.

Pre viac informácií si pozrite priložené video:

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Európske krajiny uvoľňujú opatrenia: Španieli otvárajú pláže, niektoré krajiny začínajú s turizmom

EURÓPA / Nielen Slovensko ale aj ostatné európske krajiny postupne uvoľňujú opatrenia zavedené v súvislosti s …