EÚ posilňuje propagáciu poľnohospodárskych produktov. Reaguje tak na ruské embargo

products
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Komisia potvrdila svoj ​​zámer poskytnúť ďalších 30 miliónov € z prostriedkov EÚ na programy na podporu spoločnej poľnohospodárskej politiky (propagačné programy SPP), ktoré sa začnú v roku 2015. Má to byť druhá splátka v rámci celkových 60 miliónov eur, ktoré sa každoročne poskytujú na podporu týchto programov. Komisia sa týmto snaží o zmiernenie vplyvu ruského embarga na určité poľnohospodárske výrobky EÚ.

Tento krok potvrdil komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Dacian Cioloş: “Propagačné programy sú jedným z nástrojov spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré môžu byť použité v strednodobom horizonte v záujme riešiť ťažkosti na trhu, ktoré očakávame v niekoľkých odvetviach v dôsledku ruského embarga. Napomáhajú producentom nájsť nové predajné miesta v rámci EÚ aj mimo nej. Dnešná zmena znamená, že 60 miliónov eur z finančných prostriedkov EÚ je k dispozícii ako podpora pre projekty, ktoré budú predložené do konca tohto mesiaca. Projekty sú spolufinancované aj samotnými organizáciami, čo znamená, že v roku 2015 sa môžu začať realizovať programy v hodnote najmenej 120 miliónov eur. Poľnohospodárskym organizáciám silne odporúčam, aby čo najviac vyťažili z tejto príležitosti a v nasledujúcich týždňoch predstavili svoje ambiciózne plány.”

Viac..  Hodnota hrubej produkcie EÚ bola v roku 2020 414,1 miliardy eur

Každý rok sa v EÚ predpokladá približne 60 miliónov eur na spolufinancovanie propagačných programov SPP. Prideľujú sa v dvoch splátkach na základe predložených programov – až do výšky 30 miliónov eur v rámci prvej splátky a zvyšok v rámci druhej. Organizácie môžu svoje programy prezentovať členským štátom vždy na konci februára a septembra. Členské štáty potom predložia vybrané programy na posúdenie Komisii.

EÚ tak hradí 50% nákladov na propagačné programy (až do 60% na programy na podporu spotreby ovocia a zeleniny u detí), zvyšok je hradený medziodvetvovými organizáciami.

O tib

Avatar

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý …