Za nové sankcie príde odveta, vyhráža sa Medvedev


medvedev
Dmitrij Medvedev, ruský premiér. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Európska únia sa v piatok dohodla na tvrdších sankciách voči Rusku. Ruský premiér Dmitrij Medvedev v náväznosti na tento čin v pondelok vyhlásil, že jeho krajina bude na ďalšie sankcie reagovať.

“Ak existujú sankcie, ktoré sa vzťahujú na energetický sektor, alebo ďalšie obmedzenia týkajúce sa ruského finančného sektora, budeme musieť reagovať asymetricky,” vyhlásil Dmitrij Medvedev.

Ako príklad uviedol prípadné opatrenia v doprave.“Vychádzame z toho, že sú naše vzťahy s partnermi priateľské. Preto je nebo nad Ruskom otvorené. Ak nás však obmedzia, budeme musieť reagovať. Pokiaľ západní prepravcovia budú lietať mimo náš vzdušný priestor, môže to viesť ku krachu spoločností, ktoré sa tak či tak pohybujú na hrane prežitia. Boli by sme radi, keby si to naši partneri uvedomili,” vyhlásil Medvedev.

Podľa ruského premiéra si politici uvedomujú že sankcie nepomáhajú nastoliť mier na Ukrajine. Myslí si, že ide len o zotrvačnosť myslenia a pokušenie využiť moc v medzinárodných vzťahoch.

Viac..  Europarlament výraznou väčšinou podporil „Šimečkovu smernicu“. Kritická infraštruktúra bude v EÚ odolnejšia

Sankcie, ktoré Západ nastolil, označil Medvedev za hlúpy nápad. Rusko podľa neho doposiaľ tolerovalo sankcie, ktoré zaviedli Spojené štáty či EÚ, ale ako povedal, takáto chyba sa už nezopakuje.

“V politike sa stávajú horšie veci ako ekonomické reštrikcie, napríklad trhliny v globálnom bezpečnostnom systéme. Dúfam, že to nie je to, čo chcú naši západní partneri dosiahnuť,” vyhlásil Medvedev.

“My nie sme tí, ktorí toto všetko začali. Po vlnách sankcií už musia prísť rozhodnutia z našej strany,” dodal.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Irán: Europoslanci chcú sankcie EÚ na zodpovedných za smrť Mahsy Amini

Europarlament odsudzuje smrť Mahsy Amini v Iráne a žiada EÚ o sankcie voči osobám zodpovedným …