Trestikova - soukromy-vesmir
Súkromný vesmír. PHOTO: Helena Třeštíková.

Časozberný dokument, aj v Európe máme filmárku svetového formátu. Je ňou Helena Třeštíková

Trestikova - soukromy-vesmir
Súkromný vesmír. PHOTO: Helena Třeštíková.

Medzinárodný filmový festival Cinematik uvedie profil významnej českej režisérky a držiteľky Európskej filmovej ceny Heleny Třeštíkovej, ktorý pre festival zostavil Peter Kerekes. Obaja dokumentaristi sa festivalu taktiež zúčastnia a budú viesť spoločný master class. 9. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. – 15. septembra v Piešťanoch.

Časozberný dokument Manželské etudy a jeho pokračovanie po 20 rokoch

Helena Třeštíková je filmárkou európskeho formátu, ktorá sa preslávila tvorbou časozberných dokumentov. Tento spôsob práce, keď svojich protagonistov nakrúca v priebehu mnohých rokov, jej dovoľuje zachytiť premeny postáv, no taktiež spoločnosti v neobyčajnej hĺbke. Preslávila sa ešte v 80. rokoch seriálom Manželské etudy, v ktorom sledovala počas 6 rokov mladé manželské páry. K protagonistom sa neskôr vrátila, aby zistila, ako ich život pokračoval po dokončení seriálu, čím vznikli Manželské etudy po 20 rokoch. Práve z týchto dvoch seriálov budú môcť diváci vidieť po dva diely a spoznať tak príbehy dvoch rodín v priebehu desaťročí.

Viac..  FOTOGALÉRIA: Pád Berlínskeho múru. Múr, ktorý sa stal symbolom studenej vojny

Všetci máme svoj “Súkromný vesmír”

Vo výbere sa nachádzajú aj nové filmy. Súkromný vesmír nakrúcala Třeštíková 37 rokov, počas ktorých sa k svojim protagonistom pravidelne vracala. Vytvorila tak malé, súkromné dejiny jednej „obyčajnej“ českej rodiny ako paralelu k veľkým dejinám osobností a štátov. Nakrúcať začala v 70. rokoch, keď mladý pár čakal prvé dieťa, sledovala, ako deti rástli a ako si rodina žila v svojom „súkromnom vesmíre“ bez ohľadu na politickú situáciu okolo nej.

Úspešný umelec Vojta Lavička – Róm

Vojta Lavička: hore a dolu je portrét rómskeho hudobníka, aktivistu a novinára. Aj keď je Vojta Lavička úspešný človek, film sa nevyhýba ani jeho slabostiam či problémom zaradiť sa do spoločnosti – či už vo vnútri alebo mimo rómskej komunity. Zároveň tak vzniká obraz života Rómov v Česku a my môžeme sledovať ako sa počas 16 rokov ich situácia menila.

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovenske-filmy DETI_titulna foto

Aj Deti a Comeback, slovenské filmy piešťanského Cinematiku

Medzinárodný filmový festival Cinematik je hrdý, že môže v premiére uviesť dva dlho očakávané slovenské …