benova
Monika Flašíková Beňová. PHOTO © European Union 2014

Flašíková Beňová kritizuje asociačnú dohodu: Len aby sme sa neunáhlili

benova
Monika Flašíková Beňová. PHOTO © European Union 2014

Zrýchlené konanie v prípade asociačnej dohody s Ukrajinou by bolo kontraproduktívne. Bol by to unáhlený krok, ktorý by spôsobil, že ukrajinské politické elity nebudú dostatočne motivované na realizáciu vnútorných reforiem, ktoré sú v prípade ich snáh o vstup do Európskej únie (EÚ) viac ako nevyhnutné.

Vnútorná nejednotnosť a napätie na Ukrajine sa nevyriešia prísľubom jej urýchlenej integrácie do EÚ. „Krajina si v súčasnosti musí plniť obrovské množstvo domácich úloh, ktorým sa tamojší politici desiatky rokov nevenovali. Akékoľvek plané sľuby týkajúce sa jej rýchlejšieho zaradenia sa do európskych štruktúr sú veľmi unáhlené a neprospievajú riešeniu prebiehajúceho konfliktu,“ zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Monika Flašíková Beňová. Voči zrýchlenej procedúre týkajúcej sa asociačnej dohody s Ukrajinou vystúpila veľmi kriticky v rámci rokovania sociálnodemokratickej frakcie v EP k danej téme.

„Ukrajina nespĺňa nespočetné množstvo európskych štandardov týkajúcich sa napríklad ľudských práv, ochrany národnostných menšín a mnoho ďalších. Ten zoznam je priveľmi dlhý a jeho riešenie hlavne nie je a myslím si, že dlho ani nebude na programe dňa,“ poznamenala europoslankyňa. Ako ďalej uviedla, zrýchlenú procedúru zároveň nemožno pokladať za správny signál z hľadiska riešenia konfliktu vo východnej časti krajiny.

Viac..  Nemecký Ústavný súd odmietol predbežne zablokovať účasť Nemecka vo fonde obnovy EÚ po pandémii

„Musíme si uvedomiť, že súčasné formálne prímerie je len jedným z nástrojov a nie výsledkom mierových snáh na východnej Ukrajine. Najväčšou úlohou ukrajinských politikov aj smerom k nadchádzajúcim voľbám je usporiadať systém tak, aby boli schopní garantovať dlhodobý mier na celom území krajiny. Mávanie európskou vlajkou im v tom v danej situácii nepomôže,“ uzavrela poslankyňa.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Vzťahy EÚ a Spojeného kráľovstva po brexite: EP odporúča asociačnú dohodu

Európsky parlament prijal uznesenie, ktoré načrtlo možný rámec vzájomných vzťahov medzi Európskou úniou a Spojeným …