Rybolovné možnosti v Baltskom mori sa zmenia. Má sa loviť viac sleďov a menej tresiek

sled
PHOTO: Slede. Ilustračné Flickr.

Prvýkrát v rámci reformy spoločnej rybárskej politiky predložila Európska komisia návrh o rybolovných právach pre hlavné obchodné populácie rýb v Baltskom mori do roku 2015. Odkedy sú niektoré z rybích populácií lovené na udržateľnej úrovni, celkový prípustný povolený výlov sa môže zvýšiť o 12% v porovnaní s rokom 2014, teda bude stanovený na približne 629 000 ton.

Komisia na základe vedeckých odporúčaní navrhuje priemerné zvýšenia a zníženia celkového prípustného povoleného výlovu (TAC – total allowable catch) jednotlivých populácií rýb.

Priemerné zvýšenie o 31% je navrhnuté pre štyri populácie sleďa, pričom poklesy sú navrhnuté pre západnú populáciu tresky (-48%), šproty (-17%), dve populácie lososov (-15%) a platesy (-5%). V prípade, že Rada na svojom októbrovom zasadnutí  príjme obmedzenia výlovu tak, ako navrhuje Komisia, sa počet populácií lovených na udržateľnej úrovni (MSY – Maximum Sustainable Yield) v Baltskom mori môže podľa vedcov zdvojnásobiť v troch až šiestich populáciách rýb.

Viac..  Balík zelených opatrení EK nesmie ísť podľa zamestnávateľov na úkor domáceho priemyslu

Návrhy sú založené na vedeckých odporúčaniach Vedeckého, technického a hospodárskeho výboru pre rybné hospodárstvo a Medzinárodnej rady pre výskum mora. Konzultácie prebehli aj s Poradným zborom Baltského mora.

O tib

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …