asociačná dohoda
Europoslanci v rovnakom čase schválili prijatie Asociačnej dohody ako ukrajinský parlament. PHOTO © European Union 2014

Europoslanci: Asociačná dohoda sa napriek tlaku Ruska nebude a nemôže meniť!

asociačná dohoda
Europoslanci v rovnakom čase schválili prijatie Asociačnej dohody ako ukrajinský parlament. PHOTO © European Union 2014

Európsky parlament vo svojom uznesení privítal záblesky nádeje v krokoch smerujúcich k mieru na Ukrajine a v nedávno ratifikovanej asociačnej dohode medzi EÚ a Ukrajinou. Poslanci však zároveň vyjadrili obavy nad skutočnými zámermi Ruskej federácie v nevyhlásenej ‘hybridnej vojne’. Parlament vyzval EÚ, aby sa postavila Rusku čelom a zvýšila podporu farmárom, ktorých zasiahlo ruské potravinové embargo.

Poslanci privítali legislatívne zmeny schválené 16. septembra ukrajinským parlamentom, ktoré priznávajú Doneckej a Luhanskej oblasti osobitné postavenie, ako aj zákon o amnestii, ako “dôležitý prínos k zmierneniu napätia.”

Asociačná dohoda ostáva nezmenená

Asociačná dohoda medzi EÚ a Ukrajinou, ktorú v utorok simultánne ratifikovala ukrajinská Verchovna rada a Európsky parlament, “sa nemôže a nebude meniť,” a to napriek tlaku zo strany Ruska, zdôraznili poslanci. Parlament zároveň vyzval členské štáty, aby v rámci svojich vnútroštátnych postupov urýchlene pristúpili k jej ratifikácii.

Parlament privítal podpis Minskej dohody o prímerí, odsúdil však jej porušovanie separatistami a ruskými jednotkami. Poslanci zároveň vyjadrili hlboké znepokojenie na tým, že prímerie môže byť “len zámienkou pre ruské jednotky, aby sa mohli preskupiť a pokračovať v útoku.”

Sankcie EÚ musia byť posilnené, nie sú však nezvratné

Európsky parlament vyjadril podporu najnovším sankciám EÚ voči Rusku a odsúdil ruské protiopatrenia ako “neodôvodnené.” Podľa poslancov by sa tiež malo zvážiť vylúčenie Ruska zo spolupráce v civilnej jadrovej oblasti a z medzinárodného platobného systému SWIFT.

Parlament tiež privítal rozhodnutie francúzskej vlády zastaviť dodávku vrtuľníkových lodí Mistral a vyzval všetky členské štáty, aby zaujali podobný postoj k vývozu tovaru, na ktorý sa nevzťahuje rozhodnutie o sankciách EÚ, najmä pokiaľ ide o zbrane a materiál na dvojaké (civilné/vojenské) použitie.

Poslanci vyzvali na reguláciu podielu zmluvných strán z radov tretích osôb v kľúčových sektoroch skladovania plynu, prepojovacích vedení a zariadení spätného toku. Parlament tiež požiadal členské štáty, aby zrušili plánované dohody s Ruskom v odvetví energetiky, vrátane plynovodu South Stream.

Viac..  Vladimír Bilčík víta reformu ministerky Kolíkovej, predstavila ju europarlamentnej misii

Osoby zodpovedné za tragédiu letu MH17 spoločnosti Malaysian Airlines musia byť postavené pred súd, zdôraznil Parlament podčiarkujúc význam “nezávislého, rýchleho a komplexného vyšetrenia” príčin zostrelenia, ktoré vykonáva holandský vyšetrovací výbor pre bezpečnosť.

Poslanci napokon poukázali na možnosť zvrátenia a úpravy rozsahu sankcií voči Rusku, pokiaľ sa situácia na Ukrajine zlepší, a zdôraznili potrebu politického, nie vojenského riešenia konfliktu. Parlament zároveň vyzval vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci, aby zohrala aktívnu úlohu v dialógu medzi Ukrajinou a Ruskom.

Viac prostriedkov pre farmárov zasiahnutých ruským embargom

Financie, ktoré EÚ vynaložila na zmiernenie dopadov ruského potravinového embarga na európskych farmárov, by mali byť navýšené a mali by sa týkať širšieho spektra poľnohospodárskych produktov, uvádza sa v uznesení. Podľa poslancov by sa však na podporu farmárov nemali použiť len poľnohospodárske fondy EÚ, nakoľko aktuálna kríza má “predovšetkým politický charakter.”

Parlament tiež vyzval na zintenzívnenie propagačných kampaní s cieľom podporiť predaj poľnohospodárskych výrobkov z EÚ na trhoch v tretích krajinách a vyhnúť sa tak nadmernej ponuke na vnútornom trhu EÚ.

Výzva na okamžité prepustenie pracovníka estónskej kontrarozviedky

Poslanci tiež dôrazne odsúdili nezákonný únos pracovníka estónskej kontrarozviedky z územia Estónska do Ruska a vyzvali ruské orgány, “aby pána Kohvera okamžite prepustili a umožnili jeho bezpečný návrat do Estónska.” Parlament zároveň odsúdil únos a brutálnu vraždu honorárneho konzula Litvy v Luhansku Mykolu Zeleneca.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ predĺžila sankcie v súvislosti s narúšaním zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny

Európska únia predĺžila sankcie voči jednotlivcom a organizáciám obvineným z narúšania územnej celistvosti de o …