Europoslanci sú zo šírenie eboly zhrození, do oblasti posiela Brusel 150 miliónov EUR

ebola
Západná Afrika. PHOTO: Flickr.

Medzinárodné spoločenstvo podcenilo hrozbu šíriacej sa epidémie vírusu ebola v západnej Afrike, ktorá v súčasnosti predstavuje celosvetovú bezpečnostnú výzvu, uvádza sa v uznesení, ktoré schválil Európsky parlament. Nakoľko postihnutým krajinám hrozí sociálnoekonomický kolaps, poslanci vyzvali na zváženie využitia prostriedkov vojenskej a civilnej obrany pod vlajkou OSN a zlepšenie prístup k existujúcim možnostiam liečby.

V záujme izolovania a liečby pacientov existuje nielen naliehavá potreba poskytnutia financií, ale aj operačných kapacít vrátane kvalifikovaných ľudských zdrojov a logistického materiálu, uvádza sa v uznesení. Poslanci vzhľadom na rozsah epidémie odporučili zvážiť možnosť využitia prostriedkov vojenskej a civilnej obrany pod vedením generálneho tajomníka OSN.

Krajiny na pokraji ekonomického kolapsu

Poslanci zdôraznili, že postihnuté krajiny už trpia nedostatkom potravín a čistej vody a čelia ekonomickému kolapsu z dôvodu narušenia obchodu, komerčných letov a prác pri zbere úrody po prepuknutí epidémie. Sociálne nepokoje, úteky z oblastí a všadeprítomný chaos napomáha ďalšiemu šíreniu vírusu. Prepuknutie epidémie najviac odhalilo vážne nedostatky zdravotných systémov postihnutých krajín a naliehavú potrebu podporiť ich a posilniť, uvádza sa v uznesení.

Koordinácia humanitárnej pomoci a letov

Parlament vyzval Európsku komisiu, aby posúdila potreby a pripravila plány pre každú z postihnutých krajín, s cieľom stanoviť a koordinovať požiadavky na nasadenie kvalifikovaného zdravotníckeho personálu, pojazdných laboratórií, laboratórnych zariadení, ochranných odevov a liečebných centier s infekčnými oddeleniami.

Členské štáty by mali podľa poslancov koordinovať lety a zriadiť vzdušné mosty určené na presun zdravotníckeho personálu a vybavenia do postihnutých krajín.

Viac..  Zverejnili zoznam miest hasičských staníc, kde sa môžete zadarmo otestovať až do odvolania

Uznesenie tiež vyzýva Africkú úniu na vypracovanie uceleného akčného plánu, nakoľko kríza sa rapídne zhoršuje a nadobúda politický, bezpečnostný, hospodársky a sociálny charakter.

Výskum a prístup k liečbe

Klinické testy potenciálnych liečebných postupov proti vírusu eboly by mali byť urýchlené, uvádza sa v uznesení. Poslanci však zároveň požadujú, aby sa jasne rozlišovalo medzi testovacím očkovaním proti ebole a liečbou, pričom pri klinickom testovaní vakcíny proti ebole by sa mali rešpektovať príslušné pravidlá Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

“Pred rozšírením eboly na iné kontinenty musíme vytvoriť dôsledné kontrolné mechanizmy a súčasne pomôcť postihnutým štátom Afriky. Pomôže tomu aj 147 miliónov eur, ktoré Európska komisia vyčlenila, aby sa zabránilo šíreniu vírusu, zabezpečilo sa najpotrebnejšie vybavenie pre infikovaných ľudí a boli vyslaní humanitárni experti,” uviedla poslankyňa Monika Smolková (S&D, SK).

Od oficiálneho oznámenia o prepuknutí epidémie eboly 22. marca 2014 v Guinei zasiahlo toto ochorenie štyri ďalšie krajiny (Libéria, Nigéria, Sierra Leone a Senegal), postihlo takmer 4.000 ľudí a zapríčinilo smrť viac ako 2.000 ľudí. WHO varuje, že počet pacientov by mohol v najbližších troch mesiacoch prekročiť hranicu 20.000.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

osn

KVÍZ: Čo všetko viete o OSN?

 Zdieľaj článok na Facebooku Počet videní: 202 Viac..  M. Beňová: Program EU4Health má pomôcť pri …