Islamisti plánovali útok na sídlo Európskej komisie

Európska komisia
Európska komisia, Brusel. PHOTO: redakcia/red.

BRUSEL – Islamskí radikáli plánovali útok na sídlo Európskej komisie, výkonného orgánu Európskej únie v Bruseli. Zverejnené informácie belgických médií hovoria o septembrovom zatknutí niekoľkých ľudí, ktorí po návrate zo Sýrie pripravovali útoky na ciele v EÚ.

“Zadržanie ľudí napojených na extrémizmus je výsledkom niekoľkých preventívnych operácií za posledné mesiace,” uviedla belgická televízia RTBF. Podľa holandských zdrojov boli medzi zadržanými aj extrémisti s bydliskom v Haagu.

Denník L’Echo dodal, že v Sýrii na strane bojovníkov Islamského štátu bojuje 400 belgických občanov, pričom približne deväťdesiat z nich sa vrátilo domov.

Jeden z deviatich

Noviny upozornili, že Brusel zostáva symbolickým terčom islamistov odmietajúcich politiku západných krajín, pretože v ňom okrem iného sídli EÚ a NATO.

“Predpokladáme, že jeden z deviatich plánuje zaútočiť. To je konzervatívny odhad, zvlášť ak do toho započítame ľudí, ktorí pre teroristické útoky poskytujú iba logistickú podporu, uviedol zdroj z tajných služieb.

Nechcú paniku

Belgické súdy a bezpečnostné sily informácie o kauzách nezverejnili, aby neznepokojovali verejnosť, napísal denník.

Niekoľko zdrojov ale listu potvrdilo, že prekazené plány sa podobali na útok francúzskeho občana Mehdiho Nemmoucham, ktorý koncom mája v bruselskom židovskom múzeu postrieľal štyroch ľudí.

Viac..  L. Ď. Nicholsonová vyzvala európske inštitúcie, aby konali v prípade ekologickej záťaže v bratislavskej Vrakuni

Podozriví aj Slováci

Nie je vylúčené, že medzi bojovníkmi Islamského štátu sú aj občania Slovenskej republiky. Slovenská informačná služba sa vyjadrila, že má indície o osobách, ktoré v ostatnom období vycestovali do oblastí vojnových konfliktov.

Spoľahnite sa na Alláha

Hnutie Islamský štát v najnovšom vyhlásení vyzýva svojich stúpencov k zabíjaniu občanov krajín, ktoré sa proti nemu angažujú v Iraku a Sýrii.

“Ak máte možnosť zabiť neveriaceho Američana alebo Európana – predovšetkým nevraživých a špinavých Francúzov – vrátane občanov krajín, ktoré vstúpili do koalície proti Islamskému štátu, spoľahnite sa na Alláha a zabite ich,” cituje stanica al-Arabíja najnovší odkaz IS vyslaný do sveta v niekoľkých jazykoch.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rakety dopadli na poľské územie, hlásia dve obete. Reaguje Heger aj Remišová

V poľskej dedine Przewodów pri ukrajinských hraniciach v utorok podľa poľských médií zomreli dvaja ľudia …

Consent choices