benova
Monika Flašíková Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: © European Union 2014 EP.

Monika Flašíková Beňová: Európska minimálna mzda bude prioritou


benova
Monika Flašíková Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: © European Union 2014 EP.

Zástupcovia slovenských zamestnávateľov ani viac ako 10 rokov po našom vstupe do Európskej únie (EÚ) nepochopili dôležitosť primeraného ohodnotenia zamestnancov. Dôkazom sú ich postoje zo včerajšieho rokovania tripartity, kde pri téme zvyšovania minimálnej mzdy opäť raz strašili úvahami o znižovaní našej konkurencieschopnosti, či likvidácii hospodárstva. Vôbec ich pritom nezaujíma, že úroveň minimálnej mzdy na Slovensku stále nedokáže zabezpečiť príslušným zamestnancom slušný životný štandard.

Primeraný rast minimálnej mzdy je dôležitý nielen z hľadiska sociálneho zabezpečenia, ale zvyšuje aj motiváciu ľudí zamestnať sa. „Obohratá pesnička zamestnávateľov o negatívnych vplyvoch zvyšovania minimálnej mzdy je falošná. Na jednej strane im nevadí brať mnoho miliónové dotácie od vlády a na druhej nie sú ochotní zaplatiť ľudí tak, aby obrazne povedané nemuseli chodiť po žobraní,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Monika Flašíková Beňová. Výška minimálnej mzdy na Slovensku sa podľa nej musí začať rýchlejšie približovať jej úrovni v iných členských štátoch. „Príkladom nám v tom môže byť Slovinsko, Poľsko, ale aj Chorvátsko, ktoré síce vstúpilo do EÚ len minulý rok, no minimálna mzda tú našu prevyšuje,“ poznamenala.

Viac..  Inflácia v eurozóne dosiahla úroveň 9,1 percenta

Už v súčasnosti existujú úvahy o zavedení rovnakej minimálnej mzdy v celej EÚ. „Takáto diskusia momentálne v Európskom parlamente prebieha a je veľmi dôležitá,“ zdôraznila poslankyňa a dodala, že rozdiely v minimálnej mzde v rámci Únie sa musia postupne odstraňovať. „Európska minimálna mzda sa niektorým v súčasnosti môže zdať ako nedosiahnuteľná, no v budúcnosti sa stane jednou z priorít. V tejto súvislosti pripravujeme deklaráciu, ktorá vyzýva Európsku komisiu na podniknutie konkrétnych krokov v tejto oblasti,“ uzavrela poslankyňa.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Legislatíva o európskej minimálnej mzde spôsobí neprehľadnosť systému. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament …