Ostatní váhajú, Putin má jasno. Na summit G20 príde


putin
Vladimír Putin. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Ruský prezident Vladimír Putin počíta s účasťou na summite skupiny G20, ktorý sa uskutoční v polovici novembra v západoaustrálskom Brisbane. Správu potvrdil kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Skupina G20, ktorá združuje dvadsať hospodársky najvyspelejších štátov sveta, nemá na Putinovu účasť jednotný názor.

Už jedno vrcholné stretnutie bolo pre Putina zakázané. Rusko sa tento rok ocitlo v medzinárodnej izolácii kvôli marcovému anektovaniu Krymu a údajnej podpore východoukrajinských separatistov. Užšia skupina v marci prakticky vylúčila Rusko zo skupiny G8 s tým, že ho môže znovu prizvať, ak zmení postoj voči Ukrajine.

Čo sa týka skupiny G20, Kremeľ naďalej počíta s účasťou prezidenta. Podľa jeho hovorcu sa Putin pripravuje na austrálsky summit.

Presviedčali Západ?

Podľa skorších správ ruskej tlače hľadá Austrália od začiatku septembra cestu, ako účasť šéfa Kremľa zablokovať, informovala agentúra Reuters.

Austrálčania údajne presviedčali západné štáty o nutnosti izolácie Ruska na nedávnom summite NATO v britskom Walese. Austrália síce nie je členom aliancie, jej zástupcovia sa vrcholových stretnutí NATO zúčastňujú.

Austrália nemôže rozhodnúť

Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishop minulý týždeň vyhlásila, že hlavnou témou schôdzky skupiny G20 v Brisbane bude ofenzíva Islamského štátu v Iraku, situácia v Sýrii a kríza na Ukrajine.

Austrália ako usporiadateľ nemôže sama rozhodovať o tom, že niektorý z členských štátov G20 na summit nepozve. Členovia skupiny ale podľa ministerky zatiaľ nemajú jednotný názor na to, či by mal Putin do Brisbane priletieť alebo nie.

Viac..  I. Korčok: Som rád, že vieme kto je u nás kto v zahraničnej politike a kto má aké úmysly s našou krajinou

Pozastavenie členstva

Užšia skupina svetových lídrov v prvej polovici roka mala jasno. Kvôli ruskému angažovaniu na Ukrajine bolo úplne zrušené plánované júnové stretnutie G8.

“Čo sa týka skupiny G8, rozhodli sme sa Rusku pozastaviť členstvo. Predpokladá sa, že ostatných sedem krajín sa bude stretávať bez Ruska,” uviedol vtedy francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

Medzi členov skupiny G20 patrí Austrália, Argentína, Brazília, Čína, Európska únia, Francúzsko, India, Indonézia, Japonsko, JAR, Južná Kórea, Kanada, Mexiko, Nemecko, Rusko, Saudská Arábia, Taliansko, Turecko, USA a Veľká Británia.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vladimir Putin

Lídri Nemecka a Francúzska vyzvali ruského prezidenta na okamžité prímerie

BRATISLAVA – Lídri Nemecka a Francúzska v sobotu telefonovali s ruským prezidentom a vyzvali ho, …