Ropa Brent naďalej pod hladinou 100 dolárov za barel


ropa
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa aj počas uplynulého týždňa držala pod psychologickou hladinou 100 USD za barel. V pondelok sa končiace októbrové dodávky predávali po 96,65 USD za barel a nové novembrové dodávky za 97,88 USD za barel. Pod pokles ceny ropy Brent sa podpísali opäť najmä nepriaznivé dáta z Číny v podobe spomalenia priemyselnej produkcie”, uviedla Dana Špacírová, analytička Poštovej banky.V utorok sa očakávané zníženie produkcie ropy v podaní krajín OPEC podpísalo pod rast ceny ropy Brent na 99,05 USD za barel. Už v stredu sa ale karta otočila a ropa zlacnela na 98,51 USD za barel po správe, že zásoby čierneho zlata v USA vzrástli. V poklese pokračovala cena ropy Brent aj vo štvrtok, kedy zlacnela na 97,70 dolárov za barel. V piatok ropa Brent časť svojich strát zmazala a deň i týždeň uzavrela na úrovni 98,39 USD za barel.

Úrokové sadzby v USA by mali v budúcom roku výrazne vzrásť

Minulotýždňové zasadnutie amerického Fed-u výraznejšie prekvapenia neprinieslo. Základná úroková sadzba zostala bez zmeny na úrovni do 0,25 %. Centrálni bankári zároveň zotrvali verní svojmu prísľubu, že úrokové sadzby v krajine budú držať v blízkosti nuly ešte dlhší čas. Ako dlho to bude, však nevieme. Vo svojej novej prognóze ale Fed očakáva, že úroková sadzba na konci roka 2015 dosiahne 1,375 % a na konci roka 2017 už 3,75 % [medián očakávaní]. Zároveň minulotýždňové zasadnutie prinieslo ďalšie pokračovanie taperingu, a teda zníženie mesačného objemu nákupov dlhových cenných papierov na už len 15 mld. USD. Tento týždeň zasadajú centrálne banky našich susedov.

Viac..  Mladí ľudia na Slovensku nedôverujú politikom, veria však v demokraciu a EÚ

Maďarská MNB by v utorok mala potvrdiť svoju základnú úrokovú sadzbu na úrovni 2,10 %. Vo štvrtok sa zídu aj českí centrálni bankári pod hlavičkou ČNB, od ktorých sa očakáva ponechanie základnej úrokovej sadzby bez zmeny na úrovni 0,05 %.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

ECB

Európska centrálna banka rekordne zvýšila základnú úrokovú sadzbu

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok pristúpila k historicky najväčšiemu zvýšeniu základnej úrokovej sadzby. Zvýšenie …