Euro v pondelok zmazávalo zisky, ktoré nahonobilo v piatok

euro kriza
PHOTO: Ilustračné Flickr.

“Euro v pondelok zmazávalo zisky, ktoré nahonobilo v piatok. Ešte v posledný obchodný deň predminulého týždňa sa totiž euro voči doláru posilnilo až na úroveň 1,2980 EURUSD a dostalo sa tak na dohľad hladiny 1,3000 EURUSD”, uviedla Dana Špacírová, analytička Poštovej banky. Tú ale pokoriť nedokázalo a v pondelok piatkové zisky zmazávalo. Za týmto vývojom stáli najmä nepriaznivé dáta z Číny, ktoré poslali nadol aj európske akciové indexy. Z eurozóny nedorazili nejaké zaujímavé dáta a obchodovanie tak malo skôr technický než fundamentálny ráz. V utorok euro voči doláru posilnilo a krátkodobo si polepšilo k tesnej blízkosti hladiny 1,3000 EURUSD.

V ranných hodinách spoločnú menu eurozóny zrazili nadol k úrovni 1,2920 EURUSD výsledky septembrových prieskumov z nemeckej ekonomiky ZEW, keď hlavne hodnotenie súčasnej situácie sklamalo a skončilo na najnižšej úrovni za vyše rok. Prieskumy ZEW sa pritom pokladajú za jeden z najspoľahlivejších predstihových indikátorov vývoja HDP. Svoje ranné straty euro rýchlo vstrebalo a počas dňa sa obchodovalo prevažne v okolí hladiny 1,2950 EURUSD. Ústrednou témou stredajšieho obchodovania bolo zasadnutie amerického Fed-u. Ten okrem iného zvýšil svoj predpoklad pre úroveň základnej sadzby v USA v budúcom roku. To podporilo americký dolár, ktorý si voči euru polepšil z popoludňajších 1,2950 EURUSD o celú figúru, t. j. na úroveň 1,2850 EURUSD. Vo štvrtok euro časť svojich stredajších strát zmazalo a dostalo sa voči doláru na úroveň 1,2920 EURUSD.

V posledný obchodný deň ale prišiel opäť obrat. Hoci v piatok žiadne zaujímavé dáta na trh nedorazili, euro nabralo voči doláru jasný smer a to nadol. Spoločná mena eurozóny zmazala štvrtkové zisky a voči zelenej bankovke si pohoršila na záverečnú úroveň 1,2830 EURUSD. Za celý uplynulý týždeň tak euro na sile stratilo približne percento a obchoduje sa na dohľad dôležitej technickej úrovne 1,2780 EURUSD. Ak by uzavrelo pod touto rezistenciou, dostalo by sa na najnižšie úrovne od konca roka 2012.

Viac..  Martin Hojsík: Odpovede na najčastejšie otázky ohľadom našej petície o dekriminalizácii marihuany

Meny nášho regiónu sa minulý týždeň voči euru posilnili. Maďarský forint si polepšil o 1,1 % na piatkovú úroveň 311,30 EURHUF. Už tento utorok ale zasadne maďarská MNB, ktorá by v prípade prekvapujúceho rozhodnutia mohla kurz forintu voči euru rozkývať. Poľský zlotý minulý týždeň voči euru získal na sile pol percenta a v piatok pred zatvorením trhu sa obchodoval na úrovni 4,1830 EURPLN. Mierne posilnenie na úrovni 0,1 % si uplynulý týždeň zaknihovala aj česká koruna, ktorá sa v piatok večer voči euru obchodovala na hladine 27,540 EURCZK.

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …