Žiadna vojenská účasť na Ukrajine, chceme sankcie, odkazuje Merkel

merkel
Angela Merkel, nemecká kancelárka. PHOTO: Flickr.

BERLÍN – Európska únia vylučuje možnosť vojenského zapojenia sa do konfliktu na Ukrajine. Uviedla to na Dni nemeckého priemyslu v Berlíne nemecká kancelárka Angela Merkel. Preferuje zachovanie európskych sankcií proti Rusku.

“Sankcie nie sú samoúčelné. Boli a sú prijímané v okamihu, keď sú nevyhnutné. Vylučujeme možnosť vojenského konfliktu, na druhej strane ale je treba dať jasne najavo, že nepristúpime na porušovanie určitých princípov,” povedala Angela Merkel.

“Ďakujem vám, že stále dávate najavo, že bezpečné a spoľahlivé rámcové podmienku sú pre hospodárstvo zásadné. Preto ste ochotní niesť bolestivé následky sankcií,” uviedla k zástupcom najväčších nemeckých priemyslených podnikov.

“Nie je to bezvýznamný konflikt, má zásadný význam. Pretože pokiaľ prestane v Európe platiť územná celistvosť ako nedotknuteľný a nespochybniteľný princíp, potom je ohrozené i mierové súžitie v Európe,” povedala kancelárka.

Stabilita prospeje rozvoju

Zdôraznila, že stabilita a mier sú tiež zásadnými podmienkami pre hospodársky rozvoj európskych krajín.

Viac..  Zahraničný obchod únie s tovarmi vo februári skončil v deficite 15,8 miliardy eur

“Ukrajina má ako každý suverénny štát právo sama rozhodnúť o svojom medzinárodnom smerovaní,” uviedla ďalej.

Nemecko, ktoré plnú suverenitu získalo až pred dvadsiatimi štyrmi rokmi po svojom zjednotení, podľa kancelárky zo svojej historickej skúsenosti vie, nakoľko je suverenita dôležitá, a je odhodlané pomáhať ostatným krajinách ich suverenitu brániť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

plynovod

Európska únia stále nemá jasno, ako platiť za ruský plyn

Európa stále nemá jasno v otázke, ako platiť za ruský plyn. Niekoľko európskych kupcov plynu …