Brusel zadotuje Pobrežie Slonoviny, Libériu, Togo, Rwandu a Karpverdské ostrovy 3,3 miliardami

Solárny panel
Solárny panel.PHOTO: Flickr.

Predseda Komisie José Manuel Barroso podpísal na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku s predstaviteľmi piatich afrických štátov dohodu o podpore energetického sektora. Obe strany si od toho sľubujú kvalitnejší život.

Únia zadotuje Pobrežie Slonoviny, Libériu, Togo, Rwandu a Karpverdské ostrovy 3,3 miliardami. Granty na budovanie udržateľných zdrojov energie budú do rozvojových štátov prúdiť až do roku 2020. Obe strany sa dohodli na prioritách, ktorými chcú poraziť energetickú chudobu: elektrifikáciou vidieka, na ktorom je prítomnosť energetických zdrojov najnižšia. Rovnako majú byť vybudované solárne panely na všetkých verejných zdravotníckych zariadeniach a tiež elektrárne. Úlohou členských štátov EÚ bude aj priame podieľanie sa na realizácii projektov.

„Trvalo udržateľná energia je nevyhnutná celkovo pre rast a vývoj. Pred dvomi rokmi na Európskom samite o udržateľnej energie v Bruseli som navrhol pomoc rozvojovým krajinám v prístupe k službám udržateľnej energii pre približne 500 miliónov ľudí do roku 2030. Som rád, že teraz spájame svoje sily a že africké aj európske štáty sa rozhodli prevziať rozhodnú a vedúcu úlohu v boji proti energetickej biede,“ povedal predseda Komisie Barroso.

Viac..  Nový pakt o migrácii a azyle: zintenzívnenie boja proti vykorisťovaniu migrantov

Podľa slov komisára pre rozvoj, Andrisa Piebalgsa, čelí veľa ľudí v Afrike situáciám bez elektriny. „Bez energie nemôžu fungovať továrne, školy nemôžu byť osvetlené, rodiny nemôžu variť. Preto je prvoradé podporovať udržateľné zdroje energie,“ dodal Piebalgs.

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: USA a EÚ by mali naďalej prehlbovať obchodnú spoluprácu odstraňovaním existujúcich prekážok

Vzťahy EÚ-USA: Parlament požaduje rovnocenné partnerstvo zamerané na riešenie globálnych výziev • podpora strategickej autonómie …