EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslanec Mikolášik o slovenských kolegoch: v otázkach o Slovensku sa vieme zjednotiť
mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO © European Union 2015.

Europoslanec Mikolášik o slovenských kolegoch: v otázkach o Slovensku sa vieme zjednotiť

mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO © European Union 2014

Miroslav Mikolášik z KDH a frakcie európskych ľudovcov pokračuje vo svojich poslaneckých záležitostiach. Sú nimi ľudské práva a bioetika.

Po novozvolení ste si vyberali výbory. Pokračujete v predošlých alebo ste sa začlenili k novým?

– Môj prioritný výbor bude stále pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, kde som už bol v predošlom období dokonca ako hlavný spravodajca. Druhý výbor, v ktorom som bol členom už v minulom období, sa zaoberá regionálnym rozvojom. Tretí môj výbor je pre ľudské práva. Mojou úlohou bude monitoring porušovaní ľudských práv na blízkom východe, v Severnej Kórei, na Kube, v Číne a v afrických krajinách.

Ako lekár ste sa v minulých obdobiach zaoberali aj otázkami eutanázie, výskumu kmeňových buniek, celkovo bioetiky. Hlásili ste, že v tom budete pokračovať. Je to v rámci niektorého výboru?

-Ako lekár sa vyjadrujem k otázkam bioetiky, pretože pri hlasovaní je potrebné uvedomovať poslancov o odborných faktoch, ktoré by mali poznať. V minulom období som bol v pracovnej skupine EP pre bioetiku. Teraz to robím navyše.

Do Parlamentu ste sa dostali už dvakrát. Ako osobne vnímate zmeny v zastúpení slovenských poslancov?

-Je to bežné, že sa zoskupenie poslancov mení.

A ako hodnotíte kolektív slovenských poslancov?

-Myslím si,  že slovenskí europoslanci sú taká svetlá výnimka v Parlamente. Podľa mňa sa všetci vieme stretnúť a pekne medzi sebou komunikovať, solídne zjednotiť v otázkach o Slovensku. Používame na to pracovný obed. Vieme sa dohodnúť aj čo sa týka podpory jednotlivých frakcií. Po novom máme medzi sebou aj liberála, a podľa indícií má pán Sulík niekedy odstredivé názory, ale nechcem vopred hovoriť, ako on zapadne do tohto „slovenského systému hľadať riešenia namiesto konfliktu“. Uvidíme.

Viac..  Členské štáty musia zintenzívniť udržiavanie spotreby energie pod kontrolou, tvrdí expertka EEA

Iné krajiny nemajú takéto schôdzky, vzťahy?

– Nie. Napríklad Nemci alebo Maďari si nikdy spolu nesadnú za stôl. Sú voči sebe nepriateľskí, neznášajú sa. My dokážeme navzájom budovať dôveru.

Ako vnímate volebnú účasť na Slovensku?

-Je mi ľúto, že len 13% občanov prejavilo záujem o eurovoľby. Stále sa ešte málo hovorí o práci Európskeho parlamentu a jeho dopadoch na každodenný život Slovákov. Myslím si, že jedine to dokážu zmeniť médiá. Na Slovensku boli zvolení tí, ktorí práve dokázali využiť médiá a oslovovať ich. Rád by som pozval médiá, aby robili väčšiu prácu o veciach EP. Chybou je, že sa o poslancoch hovorí iba keď ide o nejaké odmeny, plat. O práci sa nehovorí dostatočne a správne. My tiež dennodenne chodíme do práce, cez víkend cestujeme z Bruselu na Slovensko. Na konci víkendu naspäť do Bruselu, a takto dookola. Štvrtý týždeň pracujeme v Štrasburgu v pléne, kde je program veľmi nabitý. Slováci by mali chápať, že voľbami sú priamymi aktérmi v budúcnosti Európy.

Ďakujeme za rozhovor, na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedal europoslanec Miroslav Mikolášik.

O mve

Odporúčame pozrieť

savchenko ivan

Ivan Štefanec: Naďa Savčenková je symbolom nádeje pre celú Ukrajinu

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH, EĽS) sa dnes v Bruseli stretol s ukrajinskou poslankyňou a bývalou armádnou …