Kyjev a povstalci sťahujú delostrelectvo, v Donecku paľba pokračuje

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

KYJEV – Vládne jednotky i proruskí povstalci na východe Ukrajiny ďalej pokračujú v sťahovaní delostrelectva od frontovej línie. V Donecku sa napriek tomu aj v stredu strieľalo. Severoatlantická alinacia v stredu potvrdila, že z ukrajinského územia sa stiahla podstatná časť ruských jednotiek.

V noci z utorka na stredu sa v Donecku odohrali najmenej dva útoky. Pri jednom z nich mínometná paľba zasiahla obytnú budovu.

V utorok potvrdili sťahovanie ťažkých zbraní do vzdialenosti pätnásť kilometrov od frontovej línie doneckí povstalci. V stredu to isté urobili i zástupcovia samozvanej Luhanskej ľudovej republiky.

“Sťahovanie je v behu. Všetko prebieha pod dohľadom OBSE. Ukrajinské jednotky sťahujú svoju vojenskú techniku a my tú našu,” citovala agentúra Ria Novosti “premiéra” tejto separatistickej republiky Igora Plotnického.

Podľa NATO sa z ukrajinského územia vúrazne sťahujú i ruskí vojaci. “Niektoré ruské jednotky zostávajú na Ukrajine. Je ťažké povedať ich počet, pretožeb proruskí separatisti držia niekoľko hraničných priechodov a jednotky bežne prekračujú hranice v obcoh smeroch,” uviedol hovorca Aliancie Jay Janzen.

NATO odhadovalo, že na Ukrajine po boku proruských separatistov pôsobí viac ako tisíc ruských vojakov. Sami povstalci hovorili o troch až štyroch tisícoch “dobrovoľníkov”. Rusko vyslanie vojakov na Ukrajinu opakovane poprelo, arovnako ako vyzbrojovanie rebelov.

Viac..  Ivan Štefanec: Pri obnove Európy má Cirkev nezastupiteľnú úlohu

Na vzniku tridsaťkilometrovej nárazníkovej zóny medzi oboma stranami konfliktu na východe Ukrajiny sa dohodol Kyjev s povstalcami minulý týždeň.

Viac-menej prímerie

Na Ukrajine od začiatku septembra platí prímerie, ktoré obe strany až na občasné incidenty v zásade dodržujú. Rušno je najmä okolo doneckého letiska, ktoré zostáva v rukách ukrajinských vojakov. Pri dvoch útokoch na Doneck v noci na stredu zomreli podľa informácii separatistov dvaja ľudia. Zástupcovia doneckej radnice to doposiaľ nepotvrdili.

Hovorca ukrajinského armádneho velenia Andrij Lysenko v stredu oznámil, že v bojoch sa za posledných dvadsaťštyri hodín zranilo sedem ukrajinských vojakov. Zároveň z porušovania prímeria obvinil separatistov.

V stredu by sa mala uskutočniť ďalšia výmena zajatcov medzi separatistami a ukrajinskou armádou. Podľa agentúry ITAR-TASS doneckí povstalci poslali ukrajinskej vláde zoznam mien šesťdesiatich zajatcov. Kyjev zatiaľ mlčí.

Na východe Ukrajiny sa doposiaľ uskutočnili štyri výmeny zajatcov, k poslednej došlo minulý víkend.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU NATO

I. Korčok na rokovaní ministrov NATO: Silná Aliancia pripravená na výzvy je záujmom Slovenska

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok sa zúčastňuje dvojdňového (1. a …