Plynu z Ruska tečie o 20 percent menej, z Čiech o 42 percent viac

plyn
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Už druhý týždeň prúdi z Ruska na Slovensko menej plynu. Prvý to bolo o desať pecent, druhý vzrástol nedostatok na dvadsať percent. Ruský gigant Gazprom pritom minulý týždeň tvrdil, že čaká na doplnenie vlastných zásobníkov a plynu bude viac.

Už druhý týždeň dodávky plynu na Slovensko kolísajú. Nedostatok sa pohybuje v rozmedzí desať až dvadsaťtri percent.

“Dnes sme zaznamenali zníženie plynu z Ruska približne o desať percent,” uviedol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Peter Bednár.

Gazprom sa najprv vyhováral na nedostatky vlastných zásob, následne informáciu o znížených dodávkach dementoval a v súčasnosti sa odvoláva na technické problémy.

“Ak niekto hovorí o technických prekážkach, tak sa tomu už ťažko da veriť. Myslím si, že ide o využívanie plynu ako štandardného politického nástroja,”konštatuje premiér Robert Fico.Slovenský plynárenský priemysel však napriek situácii tvrdí, že sa nemáme čoho obávať. Ak by došlo ku kritickej situácii, ministerstvo hospodárstva je taktiež pripravené.“Minister hospodárstva deklaroval, že je v takom prípade pripravený vycestovať do Ruska a rokovať so svojim rezortným partnerom,” uviedla hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.Nezaháľame

Keďže na naše územie prúdi menej plynu z východu, zvýšili sa dodávky tejto suroviny zo susednej Českej republiky. Fyzická dodávka zemného plynu cez reverzný tok od susedov vzrástla v priebehu minulého týždňa až o štyridsaťdva percent. V lete avizoval český prepravca NET4GAS, že očakáva vyšší dopyt po reverzných dodávkach na jeseň.

Viac..  Rada Európskej únie schválila plány obnovy dvanástim členským štátom

Preprava cez Ukrajinu

Súčasná kapacita plynovodného prepojenia v Lanžhote predstavuje sedemdesiatpäť miliónov metrov kubických za deň. Rozhodnutie zvýšiť kapacitu bolo postavené na vysokom dopyte po dodatočnej kapacite reverzného toku v prvom polroku 2014. Súviselo tiež s úsilím minimalizovať dopad potenciálneho poklesu prepravy zemného plynu v zime cez Ukrajinu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk / Richard Juriš.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

KORONAVÍRUS: Počet obetí ochorenia COVID-19 v Rusku dosiahol ďalší denný rekord

Počet úmrtí na koronavírus v Rusku stúpol už piaty deň v rade a dosiahol nový …