Domov / SPOTREBITEĽ / V EÚ je 5 chovateľov, ktorí kŕmia ošípané geneticky modifikovanou kukuricou

V EÚ je 5 chovateľov, ktorí kŕmia ošípané geneticky modifikovanou kukuricou

GM plodiny v EÚ
Ilustračné foto. PHOTO: Flickr

V Európskej únii je päť poľnohospodárov – chovateľov, ktorí sa rozhodli svoju hydinu, alebo ošípané kŕmiť geneticky upravovanou kukuricou. Je omnoho odolnejšia voči škodcom a hubovitým ochoreniam a tým zaručuje pre farmára väčší výnos a dostatočné množstvo krmiva pre chované zvieratá.

Medzi pestovateľov modifikovanej kukurice patrí okrem ďalších štyroch štátov EÚ aj Slovensko. Francúzsko pestovanie zakázalo. Táto plodina sa údajne prostredníctvom mäsa a výrobkov z neho dostane aj na náš stôl.

Poľnohospodársko – potravinový priemysel spochybňuje zákaz pestovania tejto kukurice: “Vydanie zákazu kvôli dôkazom, ktoré jednoznačne nemajú vedecký základ len zvyšuje nedôveru spotrebiteľov. Komu majú veriť?” pýta sa Nathalie Moll, biotechnologička a zároveň generálna tajomníčka spoločnosti EuropaBio v Belgicku. Poslaním EuropaBio je vytvárať inovatívny a dynamický biotechnologický priemysel v Európe a oznamovať výhody biotechnológií do všetkých kútov spoločnosti, ako sa píše na domovskej stránke uvedenej spoločnosti.

Viac..  Potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti možno pôjdu na verejnoprospešné účely

Ekologickí aktivisti získali podporu v boji za zrušenie pestovania takejto kukurice aj v Európskej komisii. Jej pestovateľská plocha je oproti roku 2008 s 8500 hektármi znížená na dnešnú 770 hektárovú výmeru.

Nový spôsob schvaľovania pestovania geneticky upravovaných plodín a teda aj kukurice upraví nová právna norma, avšak podľa Frédérique Ries, členky Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, odmietavé stanovisko niektorých štátov musí EP rešpektovať.

Pre viac informácií si pozrite priložené video:

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

Frédérique Ries

Parlamentná spravodajkyňa Frédérique Ries o GMO: Je neprijateľné, aby právo vytvárali súdy

V utorok 13. januára EP odhlasoval návrh, ktorý by mal dať členským štátom možnosť zakázať …