EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Dodávky plynu do Európy sú ohrozené

Dodávky plynu do Európy sú ohrozené

Alexej Miller
Alexej Miller, šéf Gazpromu. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller upozornil na možné narušenie dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu počas najbližšej zimy. Dôvodom majú byť nízke objemy plynu v ukrajinských zásobníkoch. Jeho slová naznačujú, že Moskva a Kyjev sú pravdepodobne ešte ďaleko od úplného vyriešenia sporov v otázke podmienok dodávok plynu na Ukrajinu.

Miller sa takto vyjadril deň po tom, ako Európska komisia sprostredkovala rokovania o plyne v Berlíne.

Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger povedal, že dohoda o plyne bude znamenať, že Kyjev do konca októbra za ruský plyn zaplatí dve miliardy dolárov a ďalších 1,1 miliardy do konca roka. Záruku pritom poskytne Medzinárodný menový fond.

Rusko pre dlhy Kyjeva zastavilo dodávky plynu Ukrajine už v júni. “Situácia je veľmi ťažká. Dokonca aj keď sa podpíše dohoda s týmito podmienkami, o ktorých hovoríme, negarantuje na sto percent, že nepríde k narušeniam tranzitu do Európy,” konštatoval Miller.

Viac..  EÚ zlepšuje súčasný systém kontrol peňažných prostriedkov v hotovosti

Ešte sedem miliárd

Šéf Gazpromu dodal, že Ukrajina musí mať aspoň osemnásť miliárd kubických metrov plynu v zásobníkoch pred záverom zimy, aby bol tranzit ruského plynu do Európy bezpečný. Kyjev tak musí do zásobníkov napumpovať dodatočných sedem miliárd. Ukrajina tvrdí, že k 25. septembru mala v zásobníkoch 16,6 miliárd.

Ukrajina chce ako prvú splátku vyplatiť 1,5 miliardy dolárov po tom, ako jej bude Rusko mesiac dodávať plyn. Ruská plynárenská firma však trvá na platbe vopred.

Viac informácií sa dozviete  na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Dodávateľa plynu si musíme môcť vyberať, NordStream 2 odmietame

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU http://bit.ly/videoblogy Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Monika Beňová: …