Cena ropy Brent od začiatku septembra klesla. O koľko?


ropa
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Cena ropy Brent aj uplynulý týždeň poklesla. Od začiatku septembra klesla až o – 6 %. “Očakávané spomalenie hospodárskeho rastu v Európe v dôsledku ekonomických sankcií voči Ruskej federácii, ale aj prevaha ponuky ropy nad dopytom po nej sa už v pondelok podpísali o výrazné zlacnenie ropy Brent na 96,97 USD za barel”uviedla Dana Vrabcová, analytička Poštovej banky. Pokles cien ropy sa nezastavil ani v utorok, kedy sa barel severomorskej zmesi na trhu obchodoval za 96,85 dolárov.

K nepatrnému zdraženiu došlo v stredu, kedy sa cena ropy Brent vrátila na dohľad úrovne 97 dolárov za barel. Na tejto úrovni cena ropy zotrvala aj vo štvrtok a v piatok. Pondelkové zlacnenie malo ale za následok celotýždňové zníženie jej ceny o – 1,4 %. Medzimesačne bola v piatok ropa Brent lacnejšia až o – 6,1 % a od začiatku roka zaznamenala zlacnenie o – 9,2 %.

Čaká nás ďalšie zasadnutie ECB

Maďarská centrálna banka MNB ponechala na svojom minulotýždňovom zasadnutí sadzby bez zmeny. Základná úroková sadzba našich južných susedov tak zotrvala na úrovni 2,10 %. Nevylučujeme ale, že v ďalších mesiacoch by mohli sadzby v Maďarsku ešte poklesnúť, nakoľko MNB by mohla spolu s poľskou sesternicou nasledovať kroky ECB, ktorá v septembri pristúpila k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky. Ani česká ČNB vo štvrtok neprekvapila a na svojom zasadnutí rozhodla o ponechaní sadzieb bez zmeny na úrovni 0,05 %.

Viac..  Robert Hajšel: Na najbližšiu dovolenku k slovenskému moru bez hraničných kontrol

Centrálni bankári zároveň potvrdili aj svoj záväzok držať kurz českej koruny voči euru nad úrovňou 27 EURCZK. Tento štvrtok nás čaká zasadnutie ECB, od ktorého sa neočakáva zmena v úrokových sadzbách, keďže tá hlavná už je na technickej nule, avšak prezident Mario Draghi by mohol komentovať aj to, čo si myslí o nízkom dopyte po TLTRO úveroch zo strany komerčných bánk a aké prípadné ďalšie kroky má ECB v zálohe.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Lagarde

Inflácia v eurozóne podľa šéfky Európskej centrálnej banky pravdepodobne ešte nekulminovala

Guvernérka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová nie je presvedčená, že inflácia v eurozóne už …