Gazprom varuje pred zimou, plynu prúdi stále málo


plyn
PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Na Slovensko stále prúdi menej plynu z Ruska cez Ukrajinu. Minulý týždeň sa zníženie pohybovalo na úrovni desať až dvadsať percent. Toto zníženie pokračuje i v pondelok.

Znižovanie dodávok plynu z Ruska zatiaľ slovenské domácnosti či podniky výrazne neovplyvňuje, spotreba na Slovensku je totiž stále menšia ako obmedzenia z Ruska.

Slovensko je pripravené aj na možnosť, že Rusko tok plynu úplne zastaví, v takom prípade má Slovensko zásobu ešte na pol roka.

“Ak by náhodou prišlo k odstaveniu, čo si myslím, že nepríde, vieme ďalej zabezpečiť dodávky plynu. Naše záťažové testy a analýzy hovoria o tom, že Slovensko je schopné prežiť pol roka bez nejakých veľkých obmedzení alebo výpadkov, či už pre podniky, alebo domácnosti,” uviedol minister hospodárstva Pavol Pavlis.

Pavlis si myslí, že ide o politiku, je však presvedčený, že Rusko dodávky plynu úplne nezastaví.

Strategický nástroj

Podľa predsedu výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti Jána Hudackého je hrozba odstavenia dodávok plynu akýmsi protisankčným signálom z ruskej strany.

Viac..  Všetky zásobníky zemného plynu by mali byť pred zimou naplnené na 80 % kapacity

Myslí si, že Rusko tak chce ukázať, že aj oni majú nástroj, ktorým sa môžu brániť.

“Ten plyn je skutočne strategický nástroj, ktorý Rusko vlastne môže použiť, ak bude pritlačené do kúta,” uviedol v relácii Hudacký.

Ako dodal, je ťažko povedať, či Rusko nástroj aj naozaj použije, dúfa však, že nie.

“Plyn je pre Rusko strategický, potrebujú zo Západu, z Európskej únie peniaze, lebo by sa dostali do ešte väčších problémov ako sú, lebo tie sankcie už vplývajú na hospodársky rast a rozvoj ekonomiky,” myslí si Hudacký.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk. / Richard Juriš.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

plyn

Všetky zásobníky zemného plynu by mali byť pred zimou naplnené na 80 % kapacity

Krajiny Európskej únie (EÚ) sa v pondelok dohodli, že všetky zásobníky zemného plynu v 27-člennom …