Ak chce Turecko do EÚ, musí reformovať. Brusel mu na to posiela 11 miliárd

Turecko
Turecko.PHOTO: Flickr.

Štefan Füle z komisariátu pre rozšírenie a susedskú politiku predstavil detaily obnoveného Nástroja predvstupovej pomoci (IPA II) na roky 2014 až 2020. Nadväzuje na predošlú verziu, ktorou EÚ asistuje štátom Balkánu a Turecku v reformovaní inštitúcií.

Nástroj rozdeľuje peniaze pre oblastí, ktoré sú pre krajinu cieľové, ak chce vstúpiť do EÚ. Pre Balkán a Turecko sú strategické najmä reformy verejného administratívneho prostredia, posilnenie platformy právneho štátu a základných ľudských, občianskych práv. Tieto sektory majú priniesť kandidátom na vstup do EÚ ekonomický rast a schopnosť širokej medzinárodnej spolupráce. IPA II bude na rozdiel od predošlého nástroja z rokov 2007 až 2014 odľahčená vo finančných tokoch pre príjemcov.

„Táto obnovená spolupráca je veľmi dobrou správou pre kandidátske krajiny. IPA II pomôže podporiť tie krajiny, ktoré majú európsku perspektívu implementovať reformy, ktoré priamo ovplyvnia obyvateľstvo, pomôže im posunúť sa vpred v ich ceste k EÚ a vybudovať mosty s ich susedmi,“ povedal Európsky Komisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.

Viac..  Lídri únie sa chystajú ubezpečiť západný Balkán o perspektíve vstupu do bloku

 

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

vlajka

Lídri únie sa chystajú ubezpečiť západný Balkán o perspektíve vstupu do bloku

Lídri Európskej únie, ktorí sa stretli v Slovinsku, sa v priebehu stredy chystajú ubezpečiť šesť …