Strategické plány Únie do roku 2020 sú ohrozené, kameňom úrazu opäť rozpočet

koláž
Ilustračné foto. PHOTO: Flickr.

Nový europarlament sa pre spor v otázkach financovania strategických plánov do roku 2020 pri svojom ostatnom zasadnutí rozhádal. Tieto sú výrazne ohrozené. Únia je po májových voľbách údajne oživená a posilnená, ale so starými spormi. Tie sa týkajú aj rozpočtu na rok 2015 a šktov v nákladových položkách.

Členské štáty požadujú 145 miliardové krytie na záväzky, čiže na náklady pre jednotlivé politiky a programy Únie. Avšak Európska komisia žiada minúť reálne o 2,6 miliárd eur menej.

Ktoré politiky a ciele dostanú prednosť? Eider Gardiazabal Rubial, španielska sociálna demokratka pripomína, že rast a tvorbu nových pracovných príležitostí potrebuje celá Európa.

Ďalším problémom je každoročné zvyšovanie dlhu Únie, ktorá ho svojim presúvaním z roka na rok len tlačí pred sebou. Jean Arthuis, francúzsky liberál udáva, že nahromadený dlh v roku 2013 predstavoval výšku 24 miliárd eur.

Viac..  Klub 500 ostro protestuje proti návrhu ministerstva práce na zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet sociálneho poistenia

Ako tento problém definuje Lisabonská dohoda?

Pre viac informácií si pozrite priložené video:

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

kapital, rozpocet

Európsky parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2018

Poslanci v budúcoročnom rozpočte EÚ presadili viac prostriedkov na zvyšovanie zamestnanosti mladých a podporu malých …