EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Vypočúvanie komisárov: Nominanti pre zdravie a vedu, výskum a inovácie obstáli dobre

Vypočúvanie komisárov: Nominanti pre zdravie a vedu, výskum a inovácie obstáli dobre

Vytenis Andriukaitis. PHOTO: Flickr.
Vytenis Andriukaitis. PHOTO: Flickr.

Vypočúvanie nominovaných komisárov v Parlamente pokračuje. Druhý deň bol na stolci nominant pre zdravie Vytenis Andriukaitis a Carlos Moedas, nominant pre vedu, výskum a inovácie.

Vytenis Andriukaitis je lekár, ktorý plynule hovoril viacerými jazykmi. Témy, ktoré načrtol a sľuby poslucháčov presvedčili, a uverili im. Povedal: “Zdravie občanov treba pokladať za kľúčový prínos pre spoločnosť. Moju prácu budú poháňať hodnoty rovnosti a solidarity. Zdravie má byť pre všetkých.”

Rozpory sa začali pri téme partnerstva TTIP, ktoré by mohlo ohroziť európske poľnohospodárstvo a patenty GM plodín. Budúci komisár sa vyjadril takto: “Nie. Bezpečnostné štandardy sa neznížia ani sa nebudú ignorovať. To nie.” Otvorila sa aj téma farmaceutických firiem, ktoré vyňali z portfólia pre zdravie, čo môže znamenať, že prednosť pred pacientmi dostal priemyselný sektor. Odpoveď znela znova záporne.

Viac..  Anna Záborská: Budúci rok sa čas posunie naposledy

Ďalším nominantom bol Carlos Moedas, ktorý je absolventom harvardskej obchodnej školy a stál pred Výborom pre priemysel a výskum. “Európa dlhodobo dokáže správne transformovať eurá a peniaze na vedomosti, ale nevie meniť tieto vedomosti na peniaze,” povedal.

Bývalý portugalský štátny tajomník si vypočul kritiku, že hovoril najmä po anglicky. Otázky boli mierené na jeho snahu zvýšiť konkurencieschopnosť výskumu. Odpoveď znela: “Musíme sa skutočne sústrediť na možnosť prechodu od hraničného výskumu k aplikovanému výskumu a k inováciám.”   

Viac sa dozviete v priloženom videu: 

O vik

Odporúčame pozrieť

Vytenis Andriukaitis

Európa by potrebovala očkovaciu látku voči falošným správam a dezinformáciám, tvrdí eurokomisár

BRATISLAVA / Brusel vyzýva členské štáty, aby spoločne pristúpili k očkovaniu obyvateľov únie a pomohli vyvrátiť …