EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Anna Záborská: Spôsob na zastavenie krízy vidím v rodinnom podnikaní
Anna Záborská
Anna Záborská, plenárne zasadnutie EP Strasbourg. ¬© European Union 2014 EP

Anna Záborská: Spôsob na zastavenie krízy vidím v rodinnom podnikaní

Anna Záborská
Anna Záborská, plenárne zasadnutie EP, Strasbourg. PHOTO: © European Union 2014 EP.

Anna Záborská bola desať rokov členkou Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť, rovnako dlho pracovala vo Výbore pre rozvojovú politiku. V rokoch 2009 až 2014 to bol aj Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín.

V ktorých Výboroch budete pracovať v tomto volebnom období?

– Pre prvé dva budem pracovať aj teraz, avšak pribudol mi nový Výbor ITRE, pre priemysel, vedu a výskum. Podľa mojich vedomostí traja slovenskí europoslanci pracujú vo Výbore pre životné prostredie a tak bude pre Slovensko efektívnejšie, keď pokryjeme čo najväčší počet Výborov.

Pre akú politiku tento Výbor zasadá?

– ITRE zahŕňa aj malé a stredné podnikania a to bol ďalší dôvod prečo som chcela byť jeho členkou. V tejto dobe sme svedkami veľkého úbytku pracovných miest v priemysle a nielen podľa môjho názoru je podpora malých a stredných podnikov dôležitá. Keď nepodporíme osobnú iniciatívu ľudí, ktorí by boli schopní vytvoriť nielen pre seba podnikateľský priestor, ale aj pre najbližšie okolie, tak len podporou veľkopriemyslu rast nedosiahneme. V rokoch 2004 až 2009 práve tento Výbor prerokovával Politiku rozvoja malého a stredného podnikania. Mojím cieľom je dosiahnuť rozšírenie pôsobnosti tejto Politiky na rodinné podnikanie.

Bol by tento zákon priechodný aj v našom Parlamente?

– Aj NR SR menom poslanca Hudackého pripravila návrh zákona o rodinnom podnikaní, ktorý, žiaľ, u nás neprešiel. Veľa rodín zasiahla bieda a ja vidím cestu ako túto politiku presadiť práve prostredníctvom Únie. Sebadôvera a stabilita rodiny je najväčšia hodnota, na ktorej by sme mali stavať!

Kde vidíte problém s nezamestnanosťou mladých ľudí?

– Okrem toho, že podnikateľské prostredie ponúka málo pracovných príležitostí, majú mladí ľudia prehnané a nereálne nároky pre svoj život a keďže ani v rodine nezískali potrebné pracovné návyky a predstavu o sebarealizácii, sú zmätení a dezorientovaní. A kto má byť ich najväčším príkladom, keď nie rodina?

Europoslancov za Slovensko je trinásť. Máme pod kontrolou viac Výborov ako to bolo doteraz?

Viac..  Krátke obhliadnutie za uplynulým eurotýždňom Dušana Chreneka

– Záujem poslancov o jednotlivé Výbory súvisí s ich predvolebnou kampaňou. Snažia sa naplniť svoje programy cez ciele týchto Výborov. Nemáme však poslancov vo Výbore pre poľnohospodárstvo a vo Výbore pre zahraničný obchod.

Do EP pribudlo zo Slovenska veľa nováčikov. Aká je vaša komunikácia?

– Tradične boli v minulosti naše vzťahy dobré. Myslím si, že aj s nováčikmi bude spolupráca rovnako prínosná, lebo atmosféra v EP nie je tak polarizovaná ako v národnom parlamente. Tu nemáme menšinu a väčšinu, vládu a opozíciu, takže výsledok našich rokovaní a hlasovaní závisí od osobnej spolupráce a ústretovosti pri riešení akéhokoľvek problému. Sme ako jediní, ktorí sa počas zasadania EP stretávame na pracovnom obede, kde si vymieňame svoje poznatky a vytyčujeme spoločné ciele. Naše vzťahy boli stále ukážkou nadhľadu nad politikou našich domovských strán. Slovenská delegácia v EP sa stále snaží o dosiahnutie čo najväčšieho prospechu pre Slovensko ako celok.

Keď by ste chceli vyhodnotiť predvolebnú kampaň, čo by ste vyzdvihli?

– Mojím zámerom bolo len pripomenúť sa svojim voličom, pretože ja s nimi komunikujem počas celého obdobia mandátu. Precestovala som celé Slovensko a ako úspech hodnotím svoj najväčší podiel preferenčných hlasov v porovnaní s ostatnými straníckymi kolegami. Počet mojich hlasov bol porovnateľný s predchádzajúcimi voľbami.

Stretli ste medzi občanmi veľa skeptikov?

– Nie, skeptikov bolo, podľa mňa, málo. Avšak dôvodom nízkej účasti je neinformovanosť. Európska politika pre slovenského občana ešte stále nie je prvoradá. Akoby sme si neuvedomovali dopad bruselských rozhodnutí v podobe 80 percent legislatívy, ktorá je premietnutá do zákonov Slovenska. Po desiatich rokoch v Únii však nemôžeme očakávať, že s ňou budú naši ľudia tak zžití ako je tomu v krajinách s tridsaťročným členstvom.

Ďakujeme za rozhovor. Na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedala europoslankyňa Anna Záborská.

O tkl

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

Srbi pracujúci na Slovensku dostanú viac informácií o svojich právach

Občania Srbska, ktorí na Slovensko prichádzajú legálne pracovať, budú viac informovaní o svojich právach. Po …