Boris Zala
Boris Zala. Photo: © European Union 2014 EP

Boris Zala: Únia svojimi ústretovými krokmi k Ukrajine marí zámery Putina

Boris Zala
Boris Zala. Photo: © European Union 2014 EP

Únia svojimi ústretovými krokmi k Ukrajine marí zámery Putina, uviedol v rozhovore pre EuropskeNoviny.sk Boris Zala, slovenský europoslanec. Pôsobí vo Výbore pre zahraničné veci pri Európskom parlamente a priamo sa podieľa na prípravách všetkých rezolúcií. Súčasťou ostatného rokovania v Štrasburgu boli aj dopady podpisu Asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovič podpísanie Asociačnej dohody s EÚ ako prvého prístupového kroku minulého roku na jeseň odmietol. Odvtedy sa napätá situácia medzi Ruskom a Ukrajinou stupňuje. Najskôr vyústila do demonštrácií a protestov Ukrajincov na Majdane v Kyjeve. Tam davy protestovali proti Janukovičovi a po vstupe Putinovej armády na Krym sme svedkami aj priamych stretov medzi Ukrajincami, ktorí zámery Putina privítali a medzi Ukrajincami, ktorí podporujú vstup Ukrajiny do EÚ a jej právo na sebaurčenie a budúce slobodné smerovanie. Tento konflikt si podľa OSN vyžiadal už 3245 obetí. Počty mŕtvych nie sú konečné.

Viac..  Európska únia vyjadruje obavy o slobodu médií v Slovinsku

Boris Zala v súvislosti s týmto uviedol, že Únia je atraktívny priestor nielen pre Ukrajinu, ale aj pre napríklad Moldavsko a Gruzínsko. Únia svojimi krokmi teda priamo zasahuje do zámerov iných štátov: “Putin mal pred časom v úmysle vytvoriť euroázijskú úniu a spomínané krajiny túto myšlienku odmietli. Putinova anexia (násilné pripojenie cudzieho štátu alebo jeho časti k inému štátnemu územiu) Krymu bola teda priamou odpoveďou na nezáujem týchto štátov o jeho smerovanie a zámery”, dodal Zala.    

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rekapitulácia prvého polroka 2021 v EP: Covid-19, Konferencia o budúcnosti Európy a klimatický predpis

Počas prvého polroka 2021 Európsky parlament prijal opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy a spustil Konferenciu …