Domov / SPOTREBITEĽ / Nezhody v otázke ochrany osobných údajov medzi EÚ a USA pokračujú

Nezhody v otázke ochrany osobných údajov medzi EÚ a USA pokračujú

americký najvyšší súd
Americký najvyšší súd vo Washingtone. PHOTO: Flickr.

Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody sa snaží zabezpečiť európskym občanom rovnaké práva pred americkým súdom ako majú Američania. Táto otázka je ale úzko spätá s ochranou osobných údajov. „Chceme riešiť Islamský štát, musíme bojovať proti terorizmu, potrebujeme zaručiť bezpečnosť, no zároveň musíme garantovať súdne opravné prostriedky európskym občanom v americkom kontexte,” vyjadril sa Claude Moraes, socialistický europoslanec.

Problém v otázke rokovaní nastáva najmä pri nastolení rovnováhy medzi zhromažďovaním údajov v mene bezpečnosti a právom občanov na súkromie. „Pre občanov EÚ chceme dosiahnuť, aby mali na súdoch v Spojených štátoch rovnaké práva ako občania USA, aby neboli, ako to nazvať, občanmi druhej triedy z pohľadu ochrany údajov a nároku na súkromie,” povedala Jean Lambert, europoslankyňa z frakcie zelených.

Viac..  Potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti možno pôjdu na verejnoprospešné účely

Medzi najdôležitejšie pravidlá, ktoré sa snaží Parlament presadiť patrí obmedzenie cieľov, na ktoré sa údaje použijú, zabezpečenie adekvátnych a relevantných údajov, aby sa nezisťovali náhodne, a tiež ochrana citlivých materiálov. K dohode, ale nedôjde, kým sa nevyriešia súdne opravné prostriedky. A tam môžu byť podľa Clauda Moraesa problémy, keďže mnohí americkí politici nebudú chcieť poskytnúť cudzincom – v tomto prípade Európanom –  rovnaké práva ako Američanom.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O mon

Avatar

Odporúčame pozrieť

Juncker

Slovenská ekonomika mimo ohrozenia? Juncker vyhlásil, že USA clá na autá z Európy neuvalí

BRATISLAVA / Clá na autá, dovážané z Európy napokon americký prezident nezvýši. Tvrdí to dosluhujúci šéf …