Vylovíme si všetky ryby v baltskom mori? Komisia tvrdí, že to má pod kontrolou

Výlov šprotov. PHOTO: Flickr.
Výlov šprotov. PHOTO: Flickr.

Európska komisia po prvýkrát v rámci novej spoločnej rybárskej politiky navrhuje viacročný plán riadenia rybolovu pre Baltské more, ktorý sa vzťahuje na zásoby tresiek, sleďov a šprotov. Ide o prvý skutočný plán riadenia zmiešaného rybolovu a nahrádza plán riadenia na miestach dvoch populácií tresky. Cieľom je zvýšenie predvídateľnosti pre rybárov a zaistenie vysokých, stabilných a udržateľných úlovkov.

Plán zabezpečí udržateľné využívanie zásob v Baltskom mori, čo bude viesť k tomu, že odvetvie rybolovu sa stane stabilnejším a s výnosnejším. Pre rybárov to znamená jasnejšie a jednoduchšie pravidlá. Návrh ponecháva priestor členským štátom a zainteresovaným stranám, aby sami rozhodli o tom, ako čo najlepšie realizovať plán v ich pobrežných oblastiach.

“Tento plán pre Baltské more predstavuje to, čo sme sa snažili dosiahnuť, keď sme reformovali spoločnú rybársku politiku. Dáva silu regionálnym aktérom a namiesto každoročného plánovania pomáhajú dlhodobé plány zaistiť udržateľnosť rybích populácií v Baltskom mori a poskytujú spoľahlivý zdroj príjmov z rybolovu pre rybárov. Realizácia reformy politiky rybolovu je teraz v plnom prúde a ja sa už teraz teším na ďalšie plány prímorských oblastí, “ vyjadrila sa európska komisárka pre námorné záležitosti a rybné hospodárstvo, Maria Damanaki.

Viac..  Zmena klímy je podľa Európanov najzávažnejší problém, ktorému čelí svet

Návrh Komisie sleduje vedecké stanovisko Vedeckého, technického a hospodárskeho výboru pre rybné hospodárstvo (STECF) a Medzinárodnej rady pre výskum mora (ICES).

O tib

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …